Temperatura, dostęp do światła słonecznego oraz wilgotność ma dla kosmetyków kolorowych kluczowe znaczenie w kontekście przydatności do użycia. Jak przechowywać kosmetyki kolorowe, by cieszyć się maksymalnym efektem ich stosowania? Zanim kupimy jakikolwiek kosmetyk, sprawdzamy jego termin przydatności i czytamy etykietę pod kątem długości przechowywania. Jeśli kupujemy kosmetyki w sklepie stacjonarnym, starajmy się nie wybierać tych, które stoją w oknie witryny sklepowej – już na wstępnie dostaniemy kosmetyk przechowywany w niewłaściwy sposób.
Termin przydatności do użycia
Obowiązkowe oznaczenia dotyczące kosmetyków obowiązują także kosmetyki kolorowe. Poza perfumami, w przypadku większości kosmetyków mamy na nich nie tylko informacje o terminie przydatności do użycia, ale także PAO (Period After Opening), czyli informacje o tym, jak szybko po otwarciu opakowania możemy kosmetyku używać. To ważna informacja zwłaszcza w przypadku kosmetyków dla cer wrażliwych oraz kosmetyków do oczu. Co prawda w większości przypadków używanie cienia do powiek 2-3 miesiące po określonym przez producenta bezpiecznym terminie najpewniej nie zrobi nam krzywdy, należy jednak wiedzieć, że ani za efekt, ani za bezpieczeństwo stosowania wówczas producent nie odpowiada. Pamiętajmy też, że maksymalny okres, w którym można używać otwartych kosmetyków, nie przekracza z małymi wyjątkami 24 miesięcy. Przykładowo maskara po otwarciu zdatna jest do użycia przed pół roku, zaś pomadka 12 miesięcy.
Niezależnie od tego, czy miejscem zakupu jest drogeria internetowa, czy stacjonarna perfumeria, zawsze możemy zapytać sprzedawcę o numer serii i datę przydatności do użycia kosmetyku.
Gdzie przechowywać kosmetyki?
Kredki, cienie i maskary nie lubią ani wysokich temperatur, ani wilgoci, dlatego łazienka nie jest dla nich wymarzonym miejscem do mieszkania. Nie warto też pozostawiać kolorowych kosmetyków na parapecie okna, ekspozycja na światło słoneczne zdecydowanie im nie służy, nie mówiąc już o temperaturze wytworzonej pod oświetloną letnim słońcem szybą. Tylko w określonych przypadkach można przechowywać kosmetyki w lodówce. Niezależnie od legend maskary nie zachowają dłużej koloru czy konsystencji, jeśli będziemy je trzymać w temperaturze kilku stopni. Najlepszym miejscem na cienie i podkłady będą szuflady w toaletce lub biurku. Jeśli nimi nie dysponujemy, do przechowywania używajmy zamkniętych pojemników, których ściany nie przepuszczają światła.
Dla zachowania porządku makijażu warto poszczególne kosmetyki pogrupować – to przyspieszy również wykonywanie makijażu. I najważniejsza sprawa wszystkie kolorowe kosmetyki, zwłaszcza zaś te w konsystencji kremowej, zawsze muszą być szczelnie zamknięte, jeśli ich nie używamy!
Sposób użycia ma wpływ na trwałość i bezpieczeństwo
Cienie czy pomadki rozprowadzane na skórze za pomocą palców powinny być regularnie czyszczone z bakterii, które podczas aplikacji na palcu wkładamy w kosmetyk. Służą do tego specjalne płyny o właściwościach podobnych do płynów, jakimi w perfumeriach odkaża się po każdym użyciu pędzle.
fot. materiały prasowe