Zaręczyny to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary planującej wspólną przyszłość. Poproszenie wybranki o rękę jest ważnym krokiem i powinno być odpowiednio upamiętnione. Symboliczny pierścionek zaręczynowy to nie tylko zwykła biżuteria, zakładana na palec podczas zadawania ważnego pytania o przyjęcie oświadczyn. Jak nosić pierścionek zaręczynowy, aby nie tylko pięknie się prezentował, ale i podkreślał okazję, z jakiej został podarowany? Na którym palcu powinno nosić się pierścionek zaręczynowy według tradycyjnych zasad? Przygotowaliśmy mały poradnik dla każdej szczęśliwej narzeczonej!
Pierścionek zaręczynowy – jak nosić ten wyjątkowy prezent?
Tradycja zaręczyn jest znana już od starożytności i niesie za sobą bogatą symbolikę. W dawnej Grecji, aby okazać miłość swojej wybrance i zadać jej pytanie o wspólną przyszłość, mężczyzna musiał spytać o zgodę jej ojca. Następnie, jako wyraz zawartego porozumienia, zakładał ukochanej na palec ozdobę z drucika, w formie okręgu. Miało to być symbolem nieskończoności, jak i uczucia do drugiej osoby.
Pierwsze pierścionki zaręczynowe pojawiły się też w starożytnym Rzymie, gdzie również rozwijała się tradycja zaręczyn. Poza wręczeniem wybrance podarunku na palec, na którym nosi się pierścionek zaręczynowy, ukochany przekazywał również darowizny na poczet przyszłego związku małżeńskiego. Tradycja ta była kontynuowana również w średniowieczu, a do zaręczyn, z biegiem czasu, przywiązywano coraz większą uwagę.
Jak nosi się pierścionek zaręczynowy?
Zasada związana z tym, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy, jest o tyle ciekawa, że w wielu krajach obowiązują inne reguły. Według starożytnych Greków pierścionek powinien znajdować się na palcu serdecznym lewej ręki. Wierzono, że palec znajdujący się najbliżej najmniejszego palca dłoni jest bezpośrednio połączony nerwami z sercem. To, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy, pozostało niezmienne w większości krajów na świecie. Wciąż to lewa dłoń jest tą, na której powinna znaleźć się ta wyjątkowa ozdoba.
Jednak w Polsce istnieje inna zasada mówiąca o tym, jak się nosi pierścionek zaręczynowy. Dawniej w naszym kraju również noszono go na lewej dłoni. Jednak tradycja zmieniła się wraz z wybuchem powstania styczniowego. Wcześniej na prawej dłoni pierścionki oraz obrączki nosiły tylko wdowy. Pozostałe kobiety, w geście solidarności, również zaczęły przekładać ozdoby z lewej na prawą dłoń. Tym samym obecnie to serdeczny palec prawej dłoni jest tym, na którym się nosi pierścionek zaręczynowy.
Gdzie nosić pierścionek zaręczynowy i jak go wybrać?
Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowa ozdoba, nie tylko ze względu ma okazję, z jakiej jest wręczana. Partner przed zadaniem wybrance ważnego pytania powinien wiedzieć nie tylko jak nosić pierścionek zaręczynowy, ale i jak ma on wyglądać.
Dawniej uważano, że taka biżuteria musi mieć w sobie biały kamień – brylant, perłę lub diament – jako symbol czystości. Ostatnia opcja jest wciąż jedną z najczęściej wybieranych. Jednak pierścionek zaręczynowy może posiadać także inne wykończenia, jak szmaragd, szafir, rubin, topaz czy ametyst. Świetnie sprawdzą się dodatki pochodzące od znanych producentów (zajrzyj np. do kategorii Guess biżuteria).
Jak nosić obrączkę z pierścionkiem zaręczynowym?
Wiemy, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy. Jak wygląda sytuacja, gdy na dłoni pojawia się obrączka ślubna?
W Polsce istnieją dwa sposoby na to, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie. Pierwszy z nich mówi, aby przełożyć go na lewą dłoń, a na serdecznym palcu umiejscowić obrączkę. Druga zasada, która zyskuje coraz większe uznanie, to połączenie pierścionka z obrączką, na tym samym palcu. Warto pamiętać, że obie ozdoby powinny pasować do siebie wizualnie. W przypadku, gdy pierścionek jest bogato zdobiony, natomiast obrączka utrzymana jest w skromnym stylu, lepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie biżuterii na obie dłonie.
Ponadto warto zwrócić uwagę, że pierścionki, które na co dzień nosimy, mają przeróżne kształty i krawędzie (by się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na ofertę: https://fabrykazegarkow.pl/bizuteria/damska-bizuteria). Aby pierścionek zaręczynowy pozostał w dobrym stanie i nie ulegał stopniowemu ścieraniu, należy go łączyć na tym samym palcu tylko z gładką krawędzią innego pierścionka. Jeśli pierścionek ma kształt np. serca, lepiej nie zakładać do niego kolejnej ozdoby, bo wówczas pierścionki będą się wzajemnie ścierać.
autor zdjęcia: Syda Productions