Idealnie dopasowane buty dla dziecka – czym powinny się wyróżniać?

Idealne dopasowanie obuwia do potrzeb dziecka nie jest proste. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które sprawiają, że buty leżą dobrze i równocześnie są zdrowe dla rozwijającego się malucha. To bardzo ważne, bo przecież dziecko intensywnie rośnie, a co za tym idzie – jest bardzo podatne na pojawienie się różnego typu wad, które później należy korygować. Jakie powinny być idealnie dopasowane buty? Na co należy zwracać uwagę przy zakupie?

Twardość podeszwy

Wiele osób uważa, że buty powinny mieć miękką podeszwę, która nie odkształca stopy. Jest to do pewnego stopnia prawda. Dla dorosłych miękka podeszwa jest wygodna i umożliwia dobre wyczucie gruntu. To bardzo ważne zwłaszcza przy uprawianiu różnego typu sportów np. wspinaczki górskiej czy surfingu. Jest to cecha pożądana także w przypadku butów do chodzenia na co dzień. Jednak trzeba pamiętać, że takie obuwie może nie być zbyt dobre dla najmłodszych. Buty do nauki chodzenia zdecydowanie powinny mieć twardszą podeszwę, która daje dobre oparcie. To ważne w przypadku, kiedy dziecko uczy się dopiero łapać równowagę i stawiać pierwsze kroki. Zbyt miękkie obuwie nie będzie dawało odpowiedniego podparcia.

Wysokość cholewki

Buty do nauki chodzenia powinny mieć wysoką cholewkę. Dzięki temu mogą stabilizować kostkę, co podczas nauki chodzenia jest bardzo ważne i ułatwia utrzymanie równowago. Nie ma tutaj jednak mowy o butach, które miałyby sięgać połowy łydki czy kolan. Cholewka powinna po prostu sięgać za kostkę. Jeśli obuwie ma mocne paski, które dobrze trzymają bucik na stopie, to cholewka może być niższa, ale jednak na buty do nauki chodzenia nie powinno wybierać się sandałów czy klapek.

Rodzaj zapięcia

Buty do nauki chodzenia powinny mieć odpowiednio dobrane zapięcie. Z pewnością nie powinno to być obuwie wiązane. Sznurówki mogą się rozplątać, co jest dość ryzykowne. Maluch może się łatwo o nie potknąć. Najlepiej jest wybierać obuwie zamykane na suwak albo na rzepy. Oba rozwiązania są całkiem dobre, bo są skuteczne i jest bardzo małe ryzyko, że but spadnie z nóżki. Zapięcie na rzepy może być o tyle bardziej atrakcyjne, że umożliwia on ewentualne ciaśniejsze zapięcie bucików. Warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli dziecko ma małą lub wąską stopę. Małe dziecko najprawdopodobniej nie będzie w stanie samodzielnie włożyć butów, ale rzepy lub suwak mogą zachęcić je do pierwszych prób.

Szeroka podeszwa

Buty do nauki chodzenia powinny mieć szeroką podeszwę, która daje mocne oparcie. Taka podeszwa przez wielu rodziców jest omijana, bo nie wygląda ona zbyt estetycznie w porównaniu ze zgrabnymi butami sportowymi stylizowanymi na obuwie dla dorosłych. Jednak należy pamiętać, że w przypadku butów do nauki chodzenia najważniejsza jest funkcjonalność, a nie estetyka. Dlatego dobrym pomysłem jest wybieranie butów, które są dopasowane do prawdziwych potrzeb najmłodszych. Szeroka podeszwa nie będzie deformowała stopy i zwiększy powierzchnię, jaką dziecko naciska na podłoże. Tym samym łatwiej jest mu utrzymać równowagę i próbować stawiać pierwsze kroki.