Nagła gorączka u dziecka może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej doświadczonych rodziców. Wart
Gdy temperatura ciała naszego dziecka wzrasta, bardzo często wpadamy w panikę. Pamiętajmy jednak, że gorączka nie jest intruzem, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. Wręcz przeciwnie – to najskuteczniejsze narzędzie układu immunologicznego w walce z infekcją. Zanim zatem sięgniemy po leki przeciwgorączkowe, sprawdźmy, kiedy są one naprawdę konieczne, i co możemy zrobić, by w naturalny sposób obniżyć wysoką temperaturę u dziecka.
Istota gorączki u dziecka
Pojawienie się nagłej gorączki u dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) jest niepokojącym objawem. Najczęściej oznacza on, że organizm malucha został zaatakowany przez wirusy, bakterie lub grzyby.
Wysoka temperatura, choć towarzyszy wielu infekcjom, jest w rzeczywistości odpowiedzią układu odpornościowego na ten atak i odgrywa ogromną rolę w procesie mobilizacji organizmu do walki z chorobą. Jeśli zbyt wcześnie podamy dziecku lek zawierający paracetamol lub ibuprofen, gorączka prawdopodobnie spadnie, jednak infekcja przez to może trwać dłużej.
Wysoka gorączka u dziecka – kiedy występuje?
Nie każdy wzrost temperatury ciała jest równoznaczny z gorączką. Należy pamiętać o tym, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego dziecka ma bardzo szeroki zakres. Jej wynik może różnić się w zależności od tego, w którym miejscu wykonywany jest pomiar (w odbycie, na czole, pod pachą, w jamie ustnej lub w uchu). Mieści się w przedziale od 36,6 do 37,5°C – jeśli jest wyższa, ale nie przekracza 37,9°C, mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączka występuje natomiast w sytuacji, gdy temperatura ciała dziecka jest wyższa niż 38°C.
Wysoka temperatura ciała – kiedy skontaktować się z lekarzem?
Jeśli u naszego dziecka nagle wystąpiła gorączka (lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy), warto skonsultować się z pediatrą. Dotyczy to zwłaszcza noworodków. W większości wypadków okazuje się, że przyczyną wzrostu temperatury jest zakażenie wirusowe. W takim wypadku gorączka u dziecka minie samoistnie, choć lekarz może zalecić podawanie leków zawierających paracetamol (można go stosować od urodzenia) lub ibuprofen (powyżej 3 miesiąca życia). Jeśli jednak okaże się, że wzrost temperatury towarzyszy infekcji bakteryjnej, prawdopodobnie konieczne będzie włączenie antybiotyku, który – zwalczając zakażenie – obniży temperaturę.
Rodzice często zastanawiają się również, kiedy zbijać gorączkę u dziecka. Pamiętajmy, że podanie leków przeciwgorączkowych jest konieczne, jeśli dziecko w przeszłości chociaż raz doświadczyło napadu drgawek gorączkowych.
Naturalne sposoby na obniżenie wysokiej temperatury ciała
Gdy małe dziecko gorączkuje, warto – obok leków przeciwgorączkowych – stosować również domowe sposoby obniżania wysokiej temperatury. Pomocne są przede wszystkim chłodne okłady (szczególnie na szyję, nadgarstki, kostki oraz pod kolana) oraz kąpiele w temperaturze o 1,5 do 2°C niższej od temperatury ciała dziecka. Nie zapominajmy o tym, że gorączka może szybko prowadzić do odwodnienia, dlatego zwróćmy uwagę na to, by dziecko jak najczęściej przyjmowało niewielkie ilości płynów. Częściej przystawiajmy malucha do piersi, a starszym dzieciom proponujmy wodę, rozcieńczone soki lub napary ziołowe o działaniu napotnym (m.in. z kwiatów bzu czarnego lub kwiatów lipy). Metody te są bezpieczne i często stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.
o jednak wiedzieć, że stosowanie leków przeciwgorączkowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.’