Firma w Czechach – jakie korzyści?

Choć warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – i to wbrew powszechnie panującej opinii – są dobre, warto pomyśleć, czy nie lepiej założyć firmę za granicą. Krajów do wyboru mamy mnóstwo, nie trzeba patrzeć daleko, bo spokojnie możemy postawić na naszych południowych sąsiadów.

Co nam daje?

Praca w Czechach to szansa przede wszystkim dla osób znających języki obce. Najłatwiej firmę będzie założyć tym, którzy biegle potrafią posługiwać się mową obu sąsiadujących ze sobą krajów. Przy dodatkowej znajomości języka angielskiego lub innych, firma taka może być żyłą złota. W Czechach przedsiębiorców obowiązuje niższy VAT niż w Polsce, będący na poziomie 21%. Wymagany kapitał zakładowy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi symboliczną 1 koronę i pod względem bezapelacyjnie przebija Polskę (5 000 zł) oraz Słowację (5 000 euro). Przy porównaniu tych trzech krajów, również pod kątem podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym przedsiębiorcom) jest najniższy.

Czy polskie przepisy nie utrudniają założenia działalności u naszych sąsiadów?

Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie brzmi: nie. W dzisiejszych czasach, charakteryzujących się postępującą globalizacją, byłoby to wręcz szkodliwe dla gospodarki Polski, a także mogłoby rodzić chęć podobnych działań po drugiej stronie granicy. Praca w Czechach opłaca się więc nie tylko pod względem finansowym, ale i prawnym. Istotny jest tutaj również fakt, że założone przez Polaka w Czechach przedsiębiorstwo często podejmuje biznesową współpracę z firmami w Polsce, co generuje dodatkowe przychody do skarbu państwa.

Praca w Czechach – alternatywa dla bezrobotnych

To, że ktoś nie zna języka albo nie ma funduszy na kapitał zakładowy, nie oznacza, że nie może założyć swojej firmy w Czechach. Osoby cierpliwe i zdecydowane mogą dojść do tego dłuższą drogą. Wystarczy znaleźć pracę w czeskim przedsiębiorstwie, nauczyć się tam języka obcego oraz zebrać wystarczający kapitał, dzięki któremu będzie można założyć swoją firmę. Jest to może wersja tylko dla najbardziej wytrwałych ludzi chcących mieć własne przedsiębiorstwo, ale nie jest to niewykonalne. Wystarczy mieć tylko chęci do działania.