Na półkach aptek i sklepów ze zdrową żywnością znajdziemy mnóstwo preparatów z żeń-szeniem syberyjskim: tabletki, kapsułki, pocięty lub zmielony korzeń, a nawet kosmetyki i szampony. Co sprawia, że ta niepozorna roślina z dalekiej Syberii zrobiła światową karierę? Czym tak naprawdę jest żeń-szeń syberyjski, jakie ma właściwości i komu jest szczególnie polecany? Przekonajmy się!
Eleuterokok kolczasty, czyli żeń-szeń syberyjski. Co to za roślina?
Eleuterokok kolczasy, z łaciny Eleutherococcus senticosus, to krzew z rodziny araliowatych pochodzący z dalekowschodniej Azji – rośnie dziko na terenach Rosji, Japonii, Mongolii i Chin. Ze względu na ogromne podobieństwo do żeń-szenia właściwego (Panax ginseng), jeśli chodzi o działanie lecznicze i właściwości, nazywa się go powszechnie żeń-szeniem syberyjskim.
Z punktu widzenia medycyny najcenniejsze są podziemne kłącza z korzeniami eleuterokoka, w ziołolecznictwie wykorzystywane już od 4 tysięcy lat! Uważano wówczas, że jego spożywanie zapewnia zdrowie, podnosi siły witalne i wydłuża życie. Co ciekawe, badania prowadzone w połowie XX wieku potwierdziły te obserwacje i pozwoliły odkryć nieznane wcześniej korzystne właściwości eleuterokoka, który stał się przystępniejszą cenowo alternatywą dla coraz trudniej dostępnego żeń-szenia. Od tamtej pory produkty z żeń-szenia syberyjskiego są powszechnie stosowane nie tylko w Azji, ale również w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Właściwości żeń-szenia syberyjskiego – kiedy warto go spożywać?
Żeń-szeń syberyjski jest zaliczany do naturalnych adaptogenów, czyli roślin podnoszących zdolności organizmu do funkcjonowania w warunkach stresogennych i podczas zwiększonego wysiłku. Na tym jednak nie kończą się cenne właściwości prozdrowotne eleuterokoka, który wykazuje działanie:
- podnoszące odporność organizmu;
- antystresowe i antydepresyjne;
- zwiększające wydolność fizyczną i psychiczną;
- poprawiające ostrość widzenia;
- regulujące poziom cukru we krwi;
- zapobiegające osteoporozie;
- przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe;
- pozytywnie wpływające na płodność.
W latach 60. ubiegłego wieku preparaty z żeń-szenia syberyjskiego podawano radzieckim kosmonautom, sportowcom i pilotom, by podnieść ich wytrzymałość i dodać im siły do codziennych treningów i wyczerpujących misji. Komu poleca się je obecnie? Zapytaliśmy o to w firmie NatVita produkującej suplementy diety:
Spożywanie korzeni żeń-szenia syberyjskiego zaleca się przede wszystkim osobom przemęczonym i wyczerpanym psychicznie lub fizycznie, mającym problemy ze snem czy koncentracją, często chorującym, cierpiącym na choroby reumatyczne, układu krążenia, cukrzycę, osteoporozę, a także depresję. Preparaty na bazie eleuterokoka chętnie przyjmują sportowcy i osoby starsze, ponieważ pomagają im poprawić wydolność organizmu.
Nieustannie trwają także badania nad zastosowaniem eleuterokoka w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Ustalono, że doustne przyjmowanie korzenia żeń-szenia syberyjskiego może zahamować wzrost guzów, prawdopodobnie wskutek aktywacji naturalnych reakcji immunologicznych i stymulacji regeneracji komórek. Wyciągi z tej rośliny stosuje się również do łagodzenia skutków ubocznych chemioterapii, choroby popromiennej i zatruć, ponieważ mają one działanie radioochronne.