Czym jest skalling i kiedy jest zalecany

W gabinecie stomatologicznym przeprowadzane są między innymi zabiegi takie jak skalling i piaskowanie z powierzchni zębów, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale sprzyja też rozwojowi próchnicy. Efekty widoczne są natychmiast, co przekłada się na piękny i zdrowy uśmiech.

Czym tak naprawdę jest skaling?

Tajemniczo brzmiący termin skaling może niektórym osobom niewiele mówić, a jest to nic innego jak zabieg stomatologiczny dotyczący niwelowania kamienia nazębnego. Wraz z upływem czasu na naszych zębach zaczyna pojawiać się nieestetyczna warstwa, która wymaga regularnego ścierania, w przeciwnym razie zacznie twardnieć i pojawią się liczne problemy z tym związane. Złogi kamienia mają tendencję do osadzania się w trudno dostępnych miejscach, przez co czasami niemożliwe jest pozbycie się go podczas codziennego szczotkowania zębów. Gromadzący się kamień nazębny zaczyna z czasem stanowić problem, bo wpływa na stan uzębienia. Pierwsza kwestią będzie obniżenie walorów estetycznych, a drugą wystąpienie stanu zapalnego przyzębia. Trzeba mieć na uwadze to, że nadmiar kamienia nazębnego sprzyja rozwojowi paradontozy i próchnicy, a to już rozpoczyna całą kaskadę problemów i nieprzyjemnych dolegliwości.

Na skaling warto zdecydować się gdy zaobserwujemy na zębach nadmiar kamienia nazębnego, którego nie możemy pozbyć się domowymi sposobami, czyli płynami do ust i pastami do zębów. Zaleca się przeprowadzać ten zabieg raz w roku lub nawet częściej w przypadku osób palących papierosy, przyjmujące spore ilości produktów barwiących typu kawa, herbata czy wino. Twarde i niedające się usunąć szczoteczką złogi na szkliwie wymagają okamienienia. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, zwiększy się ryzyko rozwoju chorób i konieczność podjęcia leczenia kantalowego. Może nawet dojść w ostateczności do ekstrakcji zęba, dlatego nie należy tego bagatelizować i odwlekać wizytę u dentysty w nieskończoność. Narastający i twardniejący kamień nazębny to prosta droga do szybszego powstawania ubytków w zębach, nieprzyjemnej woni z jamy ustnej, krwawienia dziąseł, nadwrażliwości zębów.

Na czym polega skaling?

Skaling jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym różnymi metodami. Na koniec uzębienie się poleruje, co służy wygładzeniu szkliwa i zabezpieczeniu go. Bardzo często skaling łączony jest z zabiegiem piaskowania zębów, dzięki czemu zostają one dokładnie oczyszczone i pozbawione wszelkich przebarwień. Skaling może być wykonywany za pomocą tradycyjnych narzędzi manualnych, ale dużo lepsze efekty daje metoda mechaniczna. Do frezowania używa się specjalistycznego sprzętu. Kamienia nazębnego można pozbyć się w mało inwazyjny sposób, a mianowicie metodą dźwiękową ultradźwiękową. W nowoczesnych gabinetach wykorzystuje się precyzyjny laser dentystyczny. Stomatologia ma jeszcze w zanadrzu metodę chemiczna, która polega na rozpuszczaniu kamienia nazębnego za pomocą specjalnego roztworu chemicznego. Chodzi tutaj o rozcieńczony w wodzie nadtlenek wodoru rozbijający złogi, które następnie są wypłukiwane wodą pod ciśnieniem.