Zadbane zęby to nie tylko kwestia estetyki. To również gwarancja zachowania dobrego zdrowia i prawidłowych funkcji żucia. Wszelkiego rodzaju ubytki w uzębieniu mogą być przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Uzupełnianiem takich braków zajmuje się protetyka stomatologiczna.
Czym jest protetyka stomatologiczna?
Ubytki w uzębieniu powinny być jak najszybciej poddawane odpowiedniemu leczeniu, którym zajmuje się protetyka stomatologiczna. Nowoczesne rozwiązania i ciągły rozwój tej dziedziny sprawiają, że praktycznie każdy może dziś cieszyć się pięknym uśmiechem. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu możliwa jest rekonstrukcja uzębienia w trwały sposób. Przed wykonaniem odbudowy należy udać się na konsultację w celu ustalenia problemu i dobrania odpowiedniej metody leczenia.
Kiedy należy udać się do protetyka? Uogólniając – można go odwiedzić wtedy, gdy komuś nie podoba się stan swojego uzębienia. Są jednak sytuacje, w których pójście do protetyka to konieczność. Ubytki w uzębieniu mogą prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji – zaburzenia funkcji żucia, trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej czy obciążania innych zębów. Ukruszone zęby także powinny zostać poddane leczeniu. Protetyka zajmuje się również poprawą kształtu oraz koloru uzębienia.
Jakie istnieją metody leczenia protetycznego?
Istnieją dwa rodzaje uzupełnień protetycznych – stałe i ruchome. Pierwsze z nich są mocowane na zębach za pomocą specjalnych cementów, drugie – jak sama nazwa wskazuje są możliwe do wyjęcia.
Uzupełnienia stałe dzielą się na:
– korony porcelanowe lub pełnoceramiczne – tę metodę stosuje się, kiedy ząb jest uszkodzony przez próchnicę lub jakiś uraz. Przykrywa się go wówczas koroną, aby przywrócić ładny wygląd i funkcję.
– licówki – to płatki, które umieszcza się na przedniej części zębów. Dzięki temu wyglądają ładnie, a ich struktura zostaje wzmocniona.
– mosty – to metoda, którą stosuje się, gdy pacjent nie posiada jednego bądź kilku zębów. W miejscu ubytków wstawiane są korony, które mocuje się po obu stronach na zębach lub implantach.
– wkłady koronowo-korzeniowe – metoda stosowana w celu odbudowy zębów leczonych kanałowo. „Korzeń” zostaje umieszczony w wyleczonym kanale a część koronowa odbudowuje ząb.
– nakłady – są to wypełnienia w postaci plomby i wykonuje się je w przypadku zniszczonych tkanek przez próchnicę.
Uzupełnienia ruchome nazywane inaczej protezami stosowane są w momencie, gdy pacjent posiada zbyt duże braki na leczenie za pomocą mostów. Najczęściej stosowane są protezy szkieletowe, które składają się z metalowego szkieletu oraz klamer odpowiedzialnych za jego utrzymanie i cierni, czyli wypustek przenoszących siłę żucia na kości szczęk. Ruchome uzupełnienia można stosować również wtedy, gdy pacjent nie posiada uzębienia w ogóle. Wówczas wykonuje się protezę osiadającą, która przylega do dziąseł.
Wybór odpowiedniej metody zależy od problemu, z jakim boryka się pacjent. Najważniejsze, aby przed jej wykonaniem lekarz wykonał sanację jamy ustnej, czyli wyleczył wszelkie schorzenia.