Czy warto zakładać licówki?

Czym różnią się licówki porcelanowe od kompozytowych? Licówki to płatki, wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego, które przykleja się z przodu zębów, by nadać im idealny kolor oraz kształt. Umożliwiają szybką korektę uzębienia w odcinku przednim łuku bez konieczności podejmowania leczenia długotrwałego. Licówki są przede wszystkim wskazane w przypadku ubytków zębowych, szczególnie tych wielokrotnie wypełnianych, zębów znacznie przebarwionych, posiadających defekty rozwojowe.

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki porcelanowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, imitują wygląd szkliwa, przez co wyglądają bardziej naturalnie, mogą służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Zakładanie licówek z porcelany wymaga kilku wizyt, ponieważ wiąże się ono z pobraniem wycisku i przygotowaniem płytek dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Licówki kompozytowe zakładane mogą być podczas jednej wizyty, oczywiście, jeżeli nie ma potrzeby dodatkowego leczenia oraz brak innych przeciwwskazań. Trwałość licówek z kompozytu to 2-5 lat. Są również idealnie dopasowywane do koloru zębów sąsiadujących, tak więc efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny.

Czym można zastąpić licówki?

Alternatywne formy leczenia braku uzębienia lub poprawy estetyki uśmiechu zależą od wskazań, według których zaplanowano wykonanie licówek oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że dla wykonania licówki trzeba usunąć warstwę szkliwa. To niewiele, ale jest to tkanka, która się nie regeneruje. Oznacza to, że w przyszłości licówki można albo zmieniać albo zastąpić inną formą wypełnienia protetycznego (korony, mosty, implanty). Są też sytuacje, w których licówki na zęby są wskazane ( m. in. odbudowa częściowo utraconego zęba lub zębów, korekta kształtu zębów oraz korekta położenia zęba w łuku). Poniżej podajemy alternatywne możliwości leczenia:

Wybielanie zębów, gdy decydujemy się na licówki ze względów estetycznych. Dopiero w sytuacji, gdy ten zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów należy rozważyć licówki.

Korony protetyczne, w sytuacji rozległych wypełnień lub dużych ubytków tkanek zęba, albo kiedy ząb wymaga wzmocnienia w postaci wkładu koronowo – korzeniowego.

Leczenie ortodontyczne, gdy przerwy między zębami albo nieprawidłowe ustawienia zębów w łuku, są duże i towarzyszą innej wadzie zgryzu którą należy wyeliminować.

Implanty, gdy ubytki w uzębieniu są zbyt duże lub jego całkowity brak, stanowią również podstawę pod zamocowanie koron i mostów w przyszłości.

Masz dodatkowe pytania? Polecamy stomatologię Dentomed w Siemianowicach Śląskich.