Czy pilates jest dobry dla każdego?

O tym, że sport to zdrowie można przekonać się każdego dnia, chociażby przechodząc obok siłowni czy spacerując w parku. Ilość ludzi ćwiczących, biegających, jeżdżących na rowerze z roku na rok jest coraz większa.

Także zajęcia z pilatesu zdobywają coraz większe grono swoich zwolenników. Ale czy pilates rzeczywiście jest bezpieczny dla każdego i czy bez przeszkód możesz wybrać się na takie zajęcia?

Czym właściwie jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń wymyślony przez Josepha Pilatesa, który ma na celu wzmocnienie wszystkich mięśni ciała, skorygowanie wad postawy oraz zapobieganie i leczenie bólu pleców związanego z długotrwałym siedzeniem. Metoda ta doskonale sprawdza się także w rehabilitacjach pourazowych i jest stosowana ze zdumiewającymi efektami na całym świecie. Pilates najlepiej ćwiczyć w profesjonalnych studiach, gdzie podczas sesji wykorzystuje się maty lub profesjonalne maszyny do ćwiczeń, takie jak reformery i krzesła do pilatesu.

Pilates – dla kogo?

Czy możesz sobie pozwolić na zajęcia z pilatesu? Prawdopodobnie tak – to jedna z najbardziej przyjaznych dla człowieka form treningu. Możesz zacząć niezależnie od tego ile masz lat, jaką masz kondycję i jakie są obecne możliwości Twojego ciała. To doskonała forma dbania o zdrowie zarówno dla sportowców, jak i amatorów. Ćwiczą zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Nie ma tutaj znaczenia także płeć, chociaż zdecydowaną większość na zajęciach stanowią kobiety. Możesz bez obaw pozwolić sobie na takie zajęcia jeśli:

  • chcesz zadbać o swoją kondycję i zdrowie,
  • jesteś w ciąży – ale tutaj najlepiej pod czujnym okiem profesjonalnego nauczyciela,
  • miałeś jakieś urazy,
  • masz dużą nadwagę,
  • zawodowo uprawiasz sport,

– czyli praktycznie w każdym możliwym przypadku.

Kiedy powinieneś uważać?

Są jednak wyjątki, które sprawiają, że pilates nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Fakt, pilates jest świetnym narzędziem rehabilitacyjnym, ale zanim podejmiesz takie wyzwanie po kontuzji czy urazie (niedawne złamania kości i zabiegi operacyjne) – najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem. Podobnie jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości lub przewlekle chorujesz (problemy z ciśnieniem krwi, zakrzepica, ostre stany zapalne, przepuklina dyskowa, zaawansowana osteoporoza). Także ciąża jest stanem wyższego ryzyka – we wszystkich wymienionych przypadkach, zawsze informuj swojego nauczyciela o swoim stanie zdrowia – on najlepiej dostosuje trening do Twoich potrzeb i możliwości. Ćwiczenia pilatesu są tak zróżnicowane, że można je dopasować do wielu przypadków, eliminując te pozycje i ruchy, które mogą być dla Ciebie niewskazane.

Wpis powstał dzięki firmie Balanced Body Polska, właścicielowi serwisu https://balanced-body.pl/.