Czy naturalne kosmetyki chronią przed promieniowaniem UV?

Czy naturalne kosmetyki chronią przed promieniowaniem UV?

O ochronie przeciwsłonecznej najczęściej przypominamy sobie dopiero, pakując się na wakacje. Jednak nie tylko na plaży należy zadbać o stosowanie filtrów SPF. Promieniowanie UV może powodować przebarwienia, przyśpieszyć powstawanie zmarszczek i wysuszać skórę przez cały rok. Jak temu zapobiec?

Ochrona przed słońcem – jak zapobiegać przebarwieniom?

Nadmierna ekspozycja na słońce jest niewskazana dla każdego rodzaju cery. Jednak są takie jej rodzaje, które szczególnie źle reagują na wystawienie na promieniowanie UV. Gwałtowność reakcji skórnej zależy od:

 1. poziomu melatoniny – im jaśniejsza karnacja, tym większe ryzyko występowania oparzeń. Osoby o cerze dojrzałej także powinny zwrócić większą uwagę na częstą aplikację kremu ochronnego, ponieważ produkcja melatoniny spowalnia wraz z wiekiem;
 2. stosowania substancji uwrażliwiających na światło w lekach lub kosmetykach, między innymi:
 • pochodnych kwasu salicylowego albo witaminy A,
 • olejków eterycznych, w szczególności z lawendy, owoców cytrusowych sandałowego, waniliowego, bergamotowego, cedrowego,
 • wyciągów z takich roślin jak dziurawiec, nagietek czy arcydzięgiel.

Poza przebarwieniemi, fototoksyczność może również powodować:

 • rumień,
 • pęcherze,
 • obrzęk.

Chemiczny czy naturalny – jaki filtr do twarzy wybrać?

Podczas gdy chemiczne filtry SPF neutralizują szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, filtry mineralne w ogóle nie dopuszczają promieni do naszej skóry, tworząc na jej powierzchni niewidoczną blokadę. Dzięki temu nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry, a przy ich stosowaniu ryzyko podrażnień jest znacznie mniejsze, nawet przy wrażliwej cerze.

Jakie kosmetyki wspierają działanie filtrów SPF?

Wysokie temperatury idą w parze z wysuszeniem skóry, dlatego w tym okresie szczególnie istotne jest, by Twoje kosmetyki spełniały następujące funkcje:

 • nawilżały,
 • koiły podrażnienia,
 • działały antyoksydacyjnie,
 • regenerowały.

Dlatego w tym okresie zalecamy produkty oparte o hydrolaty, czyli naturalne wody roślinne. Sięgnij po kosmetyki naturalne od Phenomé, które jako jedne z pierwszych w Polsce są oparte w 100% właśnie na hydrolatach. Dodatkowo, warto wzmocnić działania Twojego kremu SPF poprzez serum działające antyoksydacyjnie oraz intensywne nocne kuracje, na przykład maski do twarzy albo bogate kremy na noc.

Są one niezwykle bogatym źródłem nawilżenia, przywracają skórze równowagę, a przy tym wzmacniają działanie pozostałych składników aktywnych.

W sezonie wiosenno-letnim sprawdzą się zwłaszcza produkty do pielęgnacji bazujące na hydrolacie aloesowym czy różanym.