Czy istnieje bezbolesna i skuteczna metoda depilacji?

Każda metoda depilacji ma swoich zwolenników. Warto jednak na chłodno porównać epilację laserową, wosk czy maszynkę i zadać sobie pytanie: czy da się usunąć zbędne owłosienie skutecznie, a jednocześnie bez bólu?

Najpowszechniej stosowaną metodą usuwania owłosienia jest maszynka do golenia. Jednak odrastające włoski stają się z czasem grubsze i ciemniejsze, więc nie jest to na pewno metoda na usuwanie włosów z twarzy czy bikini. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie kremu do depilacji – bezbolesne, szybkie i tanie. Jedynym minusem jest konieczność ciągłego ponawiania zabiegu co ok. tydzień, ze stosowaniem pomiędzy sesjami maszynki lub innych metod.

Metody z Bliskiego Wschodu

Pozostałe sposoby depilowania dają już bardziej długotrwały efekt. W krajach arabskich od wieków stosowany jest wosk, a z nowoczesnych metod dochodzi do tego depilator elektryczny. Włoski znikają na od trzech tygodni do nawet półtora miesiąca. Osoby, które mogą, stosują te metody. Jedynym problemem jest jednak ból, który wielu uniemożliwia korzystanie z tych sposobów. Zarówno woskowanie, jak i równie popularne na Bliskim Wschodzie nitkowanie czy elektryczny depilator to metody bardzo bolesne.

Depilacja laserowa nie boli

Od kilku lat dołączyła do nich depilacja laserowa. Technicznie nie jest to depilacja, czyli wyrywanie włosów, ale epilacja – uszkadzanie mieszka włosowego tak, by nie „produkował” już włosów. Dzieje się tak dzięki laserowej wiązce. W Klinice Miracki w Warszawie epilacja laserowa bikini i innych części ciała jest często stosowanym zabiegiem. Personel zwraca uwagę na to, że dawniej stosowane lasery też bywały bolesne i powodowały dyskomfort. Nowoczesne, takie jak depilacja laserowa Vectus, nie powodują już zbyt dużego bólu. Aby mieć pewność co do komfortu podczas zabiegu, zawsze warto pytać o wykorzystywany laser. Dobry gabinet powinien ich posiadać kilka, by móc dostosować moc i inne parametry do potrzeb klientki. Przy cienkich, delikatnych włoskach można wykorzystać wówczas łagodniejszą moc lasera, co będzie wiązało się z jeszcze bezpieczniejszym działaniem. Przykładowo Klinika Miracki w Warszawie posiada lasery Thunder, Vectus i Motus do wyboru. Doświadczony personel może dobrać nawet dwa rodzaje lasera do jednego zabiegu, tak by efekty były lepsze i nie było konieczności ciągłego ponawiania zabiegu.

Zanim umówisz się na epilację laserową

Wiele osób przed zabiegiem powstrzymuje niepewność co do tego, jak się przygotować. Włoski powinny być widoczne, dlatego na zabieg najlepiej umawiać się zimą, gdy nie trzeba pokazywać nóg czy rąk. Drugim powodem, dla którego lepsza jest ta pora roku jest fakt, że skóra nie może być mocno opalona (zarówno na słońcu, jak i na solarium). Warto więc na ok. 2 tyg. przed zabiegiem porzucić opalanie, a na ok. tydzień przed przestać golić nogi czy inną część ciała. Ponieważ włosy rosną w różnym tempie, trzeba umówić się na kilka zabiegów w odstępie paru tygodni, by laser mógł „wyłapać” wszystkie. Trwałe usunięcie owłosienia to kwestia ok. 4-8 zabiegów. Przy dużym owłosieniu warto jednak umówić się nawet na 1 czy 2 zabiegi, by włosy rosły mniej intensywnie.

Przeciwwskazania do epilacji laserowej

Aby korzystać z lasera bikini czy innej części ciała, warto wykluczyć następujące czynniki:

 • przyjmowanie leków światłouczulających – w razie wątpliwości zapytaj lekarza
     
 • intensywna opalenizna na epilowanym obszarze
     
 • aktywne infekcje w miejscu zabiegu
     
 • epilepsja
     
 • ciąża
     
 • choroba nowotworowa i inne poważne choroby autoimmunologiczne

Jeśli nie ma przeciwwskazań z powyższych listy, można swobodnie przystąpić do zabiegu.

Plusy i minusy epilacji laserowej

Czy ta niezwykła metoda ma jakieś minusy? Poza ceną można mówić tylko o jednej. Włosy da się w ten sposób usunąć naprawdę trwale. W przypadku łydek czy wąsika to atut, ale już przed usunięciem na zawsze włosków z okolic bikini warto się zastanowić. Zbyt intensywnie przeprowadzony zabieg skutkujący całkowitym usunięciem owłosienia łonowego może sprawić, że w przyszłości częściej będą pojawiały się infekcje w związku z tym, że okolice intymne nie będą w żaden sposób chronione. Warto o tym pamiętać, decydując się na laser bikini.

Więcej o tym i innych zabiegach przeczytać można na stronie partnera tekstu: www.klinikamiracki.pl.