Bezpieczeństwo dziecka w domu

child playing behind safety gates in front of stairs at home

W jaki sposób przystosować przestrzeń i jakie gadżety mogą być pomocne, gdy w domu pojawia się mały, ciekawski człowiek?

Odpowiednie warunki do swobodnego rozwoju dziecka

Jedną z podstawowych ról rodzica jest zapewnienie dziecku bezpiecznego poznawania świata. Nie jest to łatwe w otoczeniu pełnym niebezpieczeństw. Mieszkanie, w którym maluch może się czuć swobodnie, wymaga właściwego przygotowania. Wszechobecne gniazdka elektryczne, szuflady i drzwi, które mogą przyciąć drobne paluszki, ostre krawędzie mebli, niebezpieczne przedmioty, chemia gospodarcza, to wszystko, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia maluszka. Należy też mieć na uwadze, że trudno jest chodzić za dzieckiem krok w krok we własnym domu. Są sytuacje, kiedy mama musi wyjść do kuchni, toalety, drugiego pokoju, czy zająć się starszakiem, dlatego tak istotnym jest zabezpieczenie wszystkich kątów. Dziecko dzięki temu będzie mogło swobodnie poznawać swoje najbliższe otoczenie, bez nieustannych zakazów, a rodzice obserwować postępy brzdąca, bez stresu.

Jak zabezpieczyć dom przed małym dzieckiem?

Kiedy Twoja pociecha zaczyna samodzielnie się przemieszczać, koniecznie zlustruj poszczególne pomieszczenia w swoim mieszkaniu okiem niemowlaka. Zastosuj zabezpieczenia przed dziećmi, które zminimalizują ryzyko wypadków. Niezbędne mogą się okazać zatyczki do gniazdek, blokada szuflad, okien, blokady na szafki kuchenne, łazienkowe oraz inne, do których maluch nie powinien mieć dostępu. Na drzwi zamocuj specjalne nakładki, które zapobiegają przytrzaśnięciu paluszków, a na niski stolik gumowe narożniki.

Szczególną uwagę poświęć kuchni. To tu pięknie pachnie I mama spędza mnóstwo czasu. Dziecko uwielbia eksplorować to pomieszczenie, dotrzymując mamie towarzystwa. Pomimo, że jesteś obok, nie do każdej szafki maluch powinien mieć dostęp. Możesz mu zostawić jedną szufladę, zabezpieczoną ogranicznikiem, bądź pojemnik, gdzie znajdzie ciekawe, ale bezpieczne akcesoria, które zwykle są bardziej interesujące niż jakakolwiek zabawka.

Bardzo ważną kwestią jest również przymocowanie do ścian mebli I innych dużych sprzętów m.in. telewizora. Niestety zdarzają się wypadki, w których giną dzieci, przygniecione przez szafę, komodę, regał. Wystarczy jedna próba wspięcia się na półkę, czy zbyt mocne wysunięcie górnej szuflady i nieszczęście gotowe.