Zapalenie przyzębia – czym jest i jak leczyć?

Zapalenie przyzębia – czym jest i jak leczyć?

Na czym polega zapalenie przyzębia? Czy ten termin jest jednoznaczny z paradontozą? Do jakiego specjalisty udać się przy podejrzeniu stanów patologicznych jamy ustnej? Zobacz, na czym polega to schorzenie i jakie są skuteczne metody leczenia wskazanej przypadłości. 

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia 

Obok próchnicy zapalenie przyzębia (tzw. paradontoza) jest jednym z najczęstszych schorzeń, które może prowadzić do utraty zębów. Choroba polega na destrukcji tkanek, które otaczają ząb. U osób chorujących lekarz stomatolog dostrzega niszczenie ozębnej, kości oraz dziąseł. Główną przyczyną zapalenia są bakterie, które można zlokalizować na płytce nazębnej oraz w kieszonkach przyzębnych. Istotne w rozwoju choroby są czynniki związane ze stylem życia, takie jak: 

  • stres, 
  • stosowanie niektórych leków, 
  • palenie papierosów, 
  • wpływ czynników genetycznych i dodatni wywiad rodzinny. 

W przypadku podejrzenia u siebie zapalenia przyzębi należy zadbać o własny styl życia i w jak największym stopniu ograniczyć czynniki przyczyniające się do zaostrzenia choroby. 

Kto leczy choroby przyzębia? 

Zapalenie przyzębia często diagnozuje się w gabinecie stomatologicznym – to właśnie na fotelu dentystycznym okazuje się, że pacjent wymaga ukierunkowanego leczenia. Chorobami przyzębia zajmuje się specjalna dziedzina, czyli periodontologia. Jeśli stomatolog nie posiada niezbędnych kwalifikacji, aby pomóc pacjentowi, kieruje go na konsultację do periodontologa. Taki specjalista posiada szczegółową wiedzę na temat leczenia oraz profilaktyki chorób przyzębia. Na wstępną konsultację u stomatologa lub perdidontolga warto wybrać się do profesjonalnej kliniki – nowoczesnymi rozwiązaniami i empatycznym podejściem do klienta wyróżnia się klinika Piosik Stomatologia

Zapalenie przyzębia – czym się objawia? 

O stanach patologicznych przyzębia może świadczyć szereg niepokojących objawów. Na jakie warto zwrócić uwagę? Oto przykładowe symptomy, których nie należy lekceważyć:

  • krwawiące i bolesne dziąsła, 
  • zwiększenie ruchomości zębów, 
  • nieprzyjemna woń z jamy ustnej, 
  • zmiana dotychczasowego położenia zębów, 
  • gorsza estetyka uzębienia i wrażenie, że korony zębów są dłuższe. 

W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z objawów – nie należy zwlekać i udać się po poradę do doświadczonego periodontologa. 

Sposoby leczenia zapalenia przyzębia 

Leczenie paradontozy obejmuje zwykle kilka etapów. Pierwszym z nich jest usunięcie przyczyny schorzenia – w tym wypadku podejmuje się zabiegi mające na celu wyeliminowanie nagromadzonych bakterii. Zwykle kumulują się one w płytce nazębnej i kamieniu. Skaling i piaskowanie to niezwykle proste i skuteczne metody w usuwaniu przyczyn zapalenia. W kolejnym etapie podejmuje się zabiegi naprawczo-regeneracyjne, takie jak skaling podziąsłowy, kiertaż, gingiwektomię oraz szynowanie rozchwianych zębów. W ramach potrzeby specjalista wdraża do procesu leczenia odpowiednie środki farmakologiczne. 

Jak zapobiegać paradontozie? 

Chorobom lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. W stanach zapalnych przyzębia niezwykle ważna jest profilaktyka i codzienna higiena jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatologa, skaling oraz piaskowanie sprawiają, że wszelkie nieprawidłowości są usuwane na bieżąco. W takiej sytuacji ryzyko rozwoju chorób przyzębia jest dużo mniejsze.