Witamina D dla niemowląt i noworodków – czy warto ją podawać najmłodszym?

Witamina D dla noworodka i niemowlaka to absolutnie konieczny składnik odżywczy. Witamina D nie tylko pełni ważną funkcję w rozwoju układu kostnego dziecka, ale także jest niezbędna dla prawidłowego kształtowania się i pracy układu odpornościowego. Z tego względu należy dbać o odpowiednią dzienną ilość tej witaminy dla maluchów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak czy warto suplementować witaminę D dla niemowląt.

Witamina D dla noworodka i niemowlaka – jakie są jej naturalne źródła?

Witamina D znana jest jako witamina słońca. Jej główne naturalne źródło dla organizmu człowieka to promienie słoneczne, pod których wpływem witamina D3 jest wytwarzana w skórze. Z tego powodu zaleca się nie ograniczać nadmiernie nawet małym dzieciom dostępu do słońca, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy świeci ono mocno. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek przy kąpielach słonecznych – nie powinny one trwać dłużej niż 10-15 minut.

Źródłem witaminy D są produkty spożywcze takie jak nabiał, żółtka jaj, oleje roślinne, a zwłaszcza tran i ryby morskie. W pierwszych miesiącach życia dziecko żywi się mlekiem matki, więc witamina D dla noworodka i niemowlaka dostarczana będzie wraz z tym pokarmem.

Witamina D dla niemowląt – czy warto i jak ją suplementować?

Lekarze i naukowcy rekomendują, by witamina D dla niemowląt i noworodków była suplementowana przez cały rok. Dla najmłodszych dzieci, do 6. miesiąca życia, zalecana ilość to 400 UI witaminy D na dobę. Od 6 do 12 miesiąca dzienna ilość witaminy D powinna wynosić 400-600 UI, a po skończeniu pierwszego roku życia 600-800 UI.

Witamina D3 dla niemowląt dostępna jest w kroplach i wygodnych kapsułkach twist off, a także w aerozolu. Witamina D dla niemowląt może być dodawana do mleka i w ten sposób chętnie będzie przez dzieci spożywana. Witamina D3 w kroplach pozwala też na precyzyjne odmierzenie ilości i zwiększenie bądź zmniejszenie jej w razie potrzeby.

Pamiętajmy, że mleko modyfikowane zazwyczaj zawiera już witaminę D, ilość można też zmniejszyć w porozumieniu z pediatrą, gdy dziecko dużo czasu spędza na świeżym powietrzu latem w słoneczne dni. Oczywiście podobnie jak z każdym suplementem diety, także w przypadku witaminy D należy zachować umiar i rozsądek. Nie należy przekraczać dziennej rekomendowanej ilości ani zmniejszać jej według własnego uznania.