Rozpalanie od góry w kominku

Rozpalanie od góry to jedna z najbardziej skutecznych metod palenia nie tylko w kominku, ale również w zwykłych piecach. Cała czynność wymaga drobnych przygotowań jednak później nie musimy często chodzić i dokładać drewna do kominka. Większość ludzi przyzwyczaiła się do rozpalania na zasadzie – rozpalam małe ognisko w środku paleniska i potem dokładam, co jakiś czas drewno. Taka metoda nie dość, że wytworzy mniej ciepła to zużyjemy więcej drewna i dodatkowo będziemy często musieli chodzić i dokładać do kominka.

Metoda rozpalania od góry znacznie różni się od tradycyjnego palenia. W tym przypadku układamy drewno od dołu do góry warstwowo od najgrubszych kawałków do najcieńszych. Dodatkowo można też dać różne rodzaje drewna na przykład dąb i buk, który pali się dłużej może być na samym dole, brzoza, która stosunkowo szybko się rozpala wędruje do góry. Jeśli jednak nie mamy paru gatunków drewna nic straconego wystarczy układać na przemian jeden gatunek od najgrubszego w górę. Druga istotna sprawa to ułożenie warstw, każda powinna być skierowana w inną stronę. Oznacza to, że mając na przykład cztery warstwy drewna to pierwsza i trzecia jest skierowana na przykład w lewą albo prawą stronę od nas, a druga i czwarta na wprost nas.

Chodzi o to by warstwy leżały na sobie na przemian. Jeżeli drewno mamy już odpowiednio ułożone możemy na samej górze rozpalić płomień. Takie ułożenie spowoduje, że drewno będzie palić się od góry do dołu warstwowo. W przypadku kominka z płaszczem wodnym mamy dodatkowy plus, ponieważ płomień u góry paleniska szybciej rozgrzeje żebra z zimną wodą, a co za tym idzie szybciej włączy się pompa rozprowadzająca ciepłą wodę po grzejnikach. Dodatkowo po kilkunastu minutach w kominku będzie już duża temperatura, a duża ilość drewna spowoduje utrzymywanie dużej temperatury. My nie będziemy musieli dokładać przez najbliższe kilka godzin, a jeżeli już trzeba będzie to drewno będzie lądować na bardzo rozgrzane palenisko z dużą ilością żaru, co spowoduje, że bardzo szybko się zapali i również będzie trzymać temperaturę. Jak widać palenie od góry to idealne rozwiązanie do kominków, a kolejnym aspektem przemawiającym na plus za tą metodą jest ekologia. Obecnie w każdej gminie mówi się o korzyściach płynących z rozpalania od góry.