Rotawirus u dzieci – objawy i leczenie infekcji rotawirusowej

rotawirus

Zakażenie rotawirusami stanowi najczęstszą przyczynę biegunek u dzieci i zwykle ma bardzo gwałtowny przebieg. Wyjaśniamy, jakie są objawy infekcji rotawirusowej, oraz co możemy zrobić, by dziecko jak najszybciej wróciło do zdrowia.

Rotawirusy u dzieci to wyjątkowo groźne patogeny, o których słyszał niemal każdy rodzic. Zakażenie rotawirusami najczęściej dotyka dzieci w wieku od 6 do 24 miesiąca życia i to właśnie w tej grupie wiekowej jest ono szczególnie niebezpieczne, gdyż bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami u małych dzieci?

Okres wylęgania wirusa wynosi od 24 do 72 godzin. Oznacza to, że małe dziecko zakażone rotawirusem nawet przez trzy dni może nie mieć żadnych objawów choroby, a mimo to w błyskawicznym tempie zarażać członków rodziny, a także rówieśników w żłobku czy przedszkolu. Rotawirus przenosi się głównie drogą fekalno-oralną (przez brudne ręce), drogą pokarmową, a w niektórych przypadkach także drogą kropelkową. 

Infekcja górnych dróg oddechowych czy rotawirus? Objawy biegunki rotawirusowej

Po dwóch lub trzech dniach od zakażenia rotawirusem pojawiają się pierwsze objawy infekcji. Na samym początku łatwo można pomylić je z wieloma innymi chorobami (m.in. infekcją górnych dróg oddechowych). Maluch źle się czuje, jest apatyczny, nie chce się bawić ani jeść, występują bóle brzucha i nudności. Wkrótce pojawiają się jednak typowe objawy zakażenia rotawirusami, które już nietrudno przeoczyć. Należy do nich przede wszystkim bardzo ostra biegunka, wymioty oraz wysoka gorączka. To właśnie ostatnie wymienione symptomy w błyskawicznym tempie powodują odwodnienie, które u najmłodszych dzieci może być nawet śmiertelne.

Rotawirusy u dzieci – kiedy wybrać się do lekarza?

Objawy choroby ustępują samoistnie w ciągu 7 dni od zakażenia rotawirusem. Z tego powodu rodzice bardzo często zastanawiają się, czy w tym czasie należy wybrać się do lekarza, czy może leczyć malucha domowymi sposobami. Wiele zależy od wieku chorego dziecka. Jeśli nie ukończyło ono jeszcze 6 miesiąca życia, niezwłocznie udajmy się do szpitala – u najmłodszych dzieci ryzyko odwodnienia jest największe. Nieco starszym dzieciom w początkowej fazie choroby możemy pomóc w warunkach domowych. Najlepiej jednak będzie, jeśli skontaktujemy się z lekarzem i porozmawiamy o niepokojących dolegliwościach (zwłaszcza jeśli dojdzie do odwodnienia).

Rotawirus u dzieci – o czym należy pamiętać?

Gdy nasze dziecko przechodzi zakażenie rotawirusem, pamiętajmy o podawaniu maluchowi dużej ilości płynów (małe porcje w krótkich odstępach czasu). Może być to woda, jednak lepiej sprawdzi się słaba, osłodzona herbata, która dodatkowo dostarczy maluchowi energii. Zadbajmy o to, by chore dziecko nie zarażało innych osób. Nawet jeśli objawy zakażenia ustąpią, warto zaczekać jeszcze kilkanaście dni z powrotem do żłobka lub przedszkola. Należy pamiętać również o higienie – częste mycie rąk jest najlepszą bronią w profilaktyce zakażenia rotawirusami.

Szczepienie przeciwko rotawirusom – czy warto?

Dobrą wiadomością dla rodziców, którzy obawiają się gwałtownego przebiegu biegunki rotawirusowej, jest dostępność szczepionek przeciwko rotawirusom. Podawane są one doustnie, cykl obejmuje dwie dawki, z czego pierwszą z nich należy podać najpóźniej przed ukończeniem 12 tygodnia życia, a drugą – przed ukończeniem 24 tygodnia życia. Od 2021 roku szczepienie to jest bezpłatne.