Podstawowe zasady slow fashion. Jak zacząć slow fashion?

Wiele osób niesłusznie definiuje slow fashion jako ograniczanie liczby posiadanych ubrań. To duży błąd. Slow fashion nie polega na minimalizowaniu zawartości garderoby, a na jej odpowiednim zorganizowaniu. Jest to przede wszystkim świadomość swoich potrzeb i mody. Sprawdź, jakie są podstawowe zasady slow fashion i jak wprowadzić je w życie.

Slow fashion – jak zacząć?

Slow fashion ma przede wszystkim zapewnić satysfakcję z posiadanych ubrań i nauczyć cię robić przemyślane zakupy. Pewnie niejednokrotnie pod wpływem impulsu kupiłaś ubrania, których później nigdy nie założyłaś lub nosiłaś je bardzo rzadko. Dzięki zasadom slow fashion już nigdy nie doświadczysz takiej sytuacji. Zatem jak zacząć?

Przede wszystkim powinnaś świadomie wybierać fasony i kolory ubrań. Postaw na barwy, które najbardziej do ciebie pasują, a na dodatek są ponadczasowe. Musisz także pamiętać o odpowiednich zestawieniach, zasady łączenia kolorów są bardzo istotne w slow fashion (feef.pl). Dzięki dobrym kombinacjom będziesz mogła bez problemu łączyć ze sobą wszystkie elementy swojej garderoby. Na początku powinnaś również dokładnie określić swoje potrzeby. Zastanów się ile bluzek, spodni i sukienek potrzebujesz w swojej szafie, a także jakie fasony najbardziej do ciebie pasują.

Podstawowe zasady slow fashion

  1. Znajdź swój styl i poznaj potrzeby. Ten punkt po części odnosi się do tego, co już powiedzieliśmy. Aby nauczyć się świadomie zarządzać swoją garderobą, musisz wiedzieć, jaki fason, wzór i kolor ubrań najbardziej do ciebie pasuje, a także jak łączyć te kolory. Powinnaś także określić, jakiś jeden styl ubioru, w którym czujesz się najlepiej. To znacznie ułatwi robienie świadomych zakupów.
  2. Wybieraj uniwersalne ciuchy. Wybierasz się na wesele, ale prawdopodobnie będzie to jedyna tego typu uroczystość w najbliższym czasie. Zamiast kupować elegancką, wizytową sukienkę, w której poza tym jednym razem, nigdy nie wyjdziesz, postaw na uniwersalny model. W sklepach znajdziesz mnóstwo kreacji, które sprawdzą się nie tylko na weselu, ale również rodzinnych imprezach, w pracy czy na randce.
  3. Wybieraj ubrania dobrej jakości – zwracaj uwagę na materiał. Dobrym wyborem będą te wykonane z bawełny, lnu czy wełny. Zapłać nieco więcej za buty i torebkę, ale wybierz te zrobione ze skóry, które będą ci służyć przez długie lata.
  4. Kupuj odzież używaną i przerabiaj ciuchy. W second handach naprawdę można znaleźć cuda. Oryginalne, zadbane i wykonane z dobrych jakościowo materiałów ciuchy, kupisz tam za naprawdę niewielkie pieniądze. Pamiętaj również, aby regularnie robić porządki w swojej szafie, a rzeczy, w których nie chodzisz, przerabiaj na coś innego. Na przykład stara, luźna koszulka świetnie sprawdzi się jako poszewka na poduszkę czy kuchenny fartuszek.
  5. Dbaj o ubrania. To bardzo ważne, jeśli decydujesz się na slow fashion. Ciuchy dobrej jakości, z pewnością będą nieco droższe, dlatego warto o nie dbać, aby jak najdłużej ci służyły. Pierz je w temperaturze zalecanej przez producenta, zwracaj również uwagę na to, których materiałów nie powinnaś wrzucać do pralki.