Podstawowe typy kobiecych sylwetek

Świadomość własnej sylwetki ma bardzo duże znaczenie podczas wyboru odpowiednich elementów garderoby. Wbrew pozorom to nie dopasowanie ubrań zgodnych z najnowszymi trendami modowymi gwarantuje sukces, lecz wybór stroju idealnie skrojonego do kształtu ciała. W przypadku kobiecej sylwetki wyróżnia się cztery podstawowe typy. Sprawdź, czym charakteryzuje się każdy z nich i dopasuj go do siebie.

Jak określić typ swojej sylwetki?

Perfekcyjny wygląd jest efektem różnych elementów składających się w całość. Jedną z najważniejszych kwestii jest przede wszystkim typ figury, który można w bardzo prosty sposób określić, obserwując swoje ciało i analizując jego cechy — tłumaczy specjalista z Butiku Imperium.

Bardzo ważne jest podzielenie sylwetki na dwa obszary. Górna część figury to przede wszystkim kwestia szerokości ramion, rozmiaru biustu, czy talii. Z kolei podczas analizy dolnej partii uwzględnia się szerokość bioder, ułożenie pośladów, czy wygląd nóg. Na ten podstawie możliwe jest sklasyfikowanie swojego ciała według jednego z czterech podstawowych typów sylwetki:

  • klepsydry,
  • prostokąta,
  • okrąg,
  • trójkąta.

Czym charakteryzują się klepsydra?

Klepsydra jest typem kobiecej sylwetki, w której szerokość ramion i bioder są do siebie bardzo zbliżone. Jest to figura, w której zauważalnie wyeksponowana jest talia, co charakteryzuje klasyczne wcięcie. W tym przypadku dobór odpowiednich ubrań nie jest dużym problemem, chociaż są stroje, których warto unikać. Wśród nich będą kuse spódniczki, czy kreacje odcinane pod biustem, które zasłonią to, co najlepsze w figurze — czyli wspomnianą wcześniej talię.

Prostokąt — na czym skupić się przy takiej sylwetce?

Figura w typie prostokąta bywa kłopotliwa. Trzeba bardzo uważać, aby zbytnio jej nie przeciążyć. Podobnie jak w przypadku klepsydry również w tym przypadku biodra i ramiona mają taką samą szerokość. Sporym mankamentem jest jednak brak talii — sylwetka jest jednolita. Przez to konieczny jest wybór takich fasonów ubrań, aby optycznie stworzyć wrażenie wcięcia. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku bluzki i sukienki z dekoltem w kształcie litery V. Bardzo dobrym wyborem są także kreacje z paskiem w talii, które wizualnie ją zarysują.

Okrąg — jak przywrócić sylwetce proporcje?

Figura zbliżona do okręgu to spore wyzwanie, ponieważ konieczne jest w tym przypadku zminimalizowanie różnic pomiędzy mocno zarysowaną górną partią ciała a delikatnym, prawie niezauważalnym dołem. Panie z taką sylwetką charakteryzuje spory biust, rozbudowane ramiona, a nie rzadko również zarysowany brzuch. Idealnym wyborem w tym przypadku są wszelkie rozwiązania kopertowe w okolicy biustu i drapowania na linii talii, co wpływa na jej wysmuklenie. Warto także pamiętać o butach na obcasie, które nieco wydłużą ciało.

Figura typu trójkąt — jak odwrócić uwagę od bioder?

Największym problemem sylwetki w kształcie trójkąta są przede wszystkim masywne biodra. Przy nieumiejętnym doborze stroju mogą one zostać jeszcze bardziej wyeksponowane na tle niewielkiego biustu i stosunkowo wąskich bioder. Panie z taką figurą powinny unikać zwężanych ku dołowi spodni. W ich przypadku doskonałe będą rozszerzane nogawki, spódnice do połowy łydki lub długie suknie.