Inhalacje są wciąż jednym z popularnych sposobów na wspomaganie leczenia schorzeń, występujących po stronie dróg oddechowych. Wykorzystywane w tym celu urządzenia to inhalatory i nebulizatory, a także dodatkowe elementy, jak spejsery. Jednym z nich jest Optichamber.
Leczenie chorób układu oddechowego i profilaktyka
W leczeniu chorób występujących po stronie układu oddechowego, tak u dzieci, jak i dorosłych, a także w profilaktyce antybiotykoterapii, korzysta się z inhalacji. Dzięki nim stosowane leki są efektywniej wchłaniane, ponieważ zostają dostarczone do układu oddechowego w postaci niewielkich cząsteczek. Takiej drodze podawania leków służą inhalatory oraz nebulizatory. Ich nazwy są stosowane zamiennie, choć występują między nimi pewne różnice.
Główna różnica dotyczy zakresu stosowania, ponieważ inhalacje mogą być wykonywane za pomocą manualnych inhalatorów, ale i bazując na zwykłej misce napełnionej wodą, korzystając z właściwości olejków leczniczych i powstającej pary wodnej. Nebulizacja to z kolei wykorzystywanie leków przekształcanych ze stanu ciekłego w gazowy, ale tylko przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń.
W schorzeniach układ oddechowego liczy się zastosowany sprzęt, wygoda jego użytkowania i przede wszystkim skuteczność. Rynek oferuje coraz więcej ciekawych rozwiązań, a należą do nich właśnie tuby inhalacyjne, zwane także spejserami.
Jak działa spejser – Optichamber
Spejser, na przykład Optichamber, jest urządzeniem inhalacyjnym przeznaczonym do stosowania z inhalatorem ciśnieniowym dozującym, wraz z zapisanymi lekami. Wykorzystanie takiej tuby do inhalacji, mniejszych rozmiarów i lżejszej, jak to ma miejsce w przypadku urządzenia, którym jest Optichamber, to gwarancja wygodniejszego stosowania. Co ważne, przy mniejszej dawce leku uzyskuje się lepsze efekty lecznicze.
Aby właściwie wykonać inhalację, niezbędny jest odpowiedni dobór tuby inhalacyjnej. Kompatybilność ze spejserami wykazują przede wszystkim inhalatory ciśnieniowe dozujące oznaczone jako – pMD, pMDI BA, rzadziej DPI.