Nietrzymanie moczu w ciąży – co można zaradzić?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy nie tylko kobiet po menopauzie. Wiele przyszłych mam ze zdumieniem odkrywa, że wycieki moczu dotyczą także ich. To niezwykle trudne doświadczenie, wiele kobiet niezwykle krępuje ten fakt. Dowiedz się, czy na nietrzymanie moczu w ciąży można coś poradzić.

Popuszczanie moczu w ciąży – przyczyny

To bardzo rozpowszechniony problem. Popuszczanie moczu w ciąży dotyczy mniej więcej co drugiej kobiety. Pojawia się w zazwyczaj w III trymestrze, kiedy macica jest największa i uciska pęcherz. Na dodatek pod wpływem hormonów rozluźniają się mięśnie dna macicy. Wtedy mogą pojawić się mimowolne wycieki małych porcji moczu.

Najczęściej problem trwa jeszcze po porodzie, może występować nawet 6 miesięcy. Jeśli po tym czasie się nie uspokoi, warto zasięgnąć porady lekarza. Po pół roku od porodu poziom hormonów powinien wrócić do normy, a wraz z nim powinno poprawić się napięcie mięśniowe. Jeśli tak się nie stanie, może pojawić się konieczność leczenia farmakologicznego, fizykoterapii lub nawet drobnego zabiegu chirurgicznego. Warto pamiętać o jednym: nietrzymanie moczu w ciąży i po ciąży to nie jest niewyleczalny problem. Można sobie z nim poradzić skutecznie i na zawsze.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

W przypadku nietrzymania moczu w ciąży i po ciąży skuteczne może okazać się nie tylko leczenie w gabinecie lekarza. W tym wypadku wiele można zrobić tak zwanymi domowymi sposobami. Najważniejszymi z nich są właśnie ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. Ich zaciskanie i rozluźnianie może naprawdę pomóc.

Ćwiczenia są bardzo proste – polegają na miarowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni w regularnych odstępach. Można także próbować jak najdłużej utrzymać zaciśnięte mięśnie. Z biegiem czasu będzie to coraz łatwiejsze, wtedy warto zwiększyć liczbę powtórzeń. Elastyczne i silne mięśnie Kegla mogą uchronić cię przed nietrzymaniem moczu po menopauzie i ułatwią przejście kolejnego porodu, dlatego nie można o nich zapomnieć. Warto ćwiczyć profilaktycznie, chociaż raz dziennie przez chwilę. Nie wymaga to żadnego przygotowania ani wysiłku.

Higiena przy nietrzymaniu moczu w ciąży

Chociaż popuszczanie moczu w ciąży oznacza bardzo niewielkie wycieki, problemem może okazać się utrzymanie skóry w odpowiedniej kondycji. Okolice intymne są bardzo delikatne, a mocz może mieć silne działania podrażniające. Dlatego często pojawiają się zaczerwienienia i odparzenia, które są niezwykle bolesne.

Higiena przy nietrzymaniu moczu w ciąży obejmuje zatem nie tylko utrzymywanie skóry w suchości, lecz także stosowanie różnego rodzaju kosmetyków pielęgnujących. Ich zadaniem jest stworzenie na skórze bariery, która odizolowuje wilgoć od skóry. Preparaty powinny mieć działanie nawilżające i natłuszczające. Warto sięgnąć także po produkty chłonne dopasowane do problemu. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu w czasie ciąży dobrze sprawdzą się wkładki chłonne lub specjalistyczne podpaski. Pochłaniają całą wilgoć i trzymają ją z daleka od skóry.