Jaki łapacz snów wybrać?

łapacz snów lunamarket
Łapacz snów stał się od niedawna produktem szeroko dostępnym. Używany jest jako element wystroju wnętrza czy też akcesorium do domu lub pokoju. Pierwotnie stosowany jako ochrona przed złymi snami. Już starożytni Indianie przedstawiali go jako dar od dobrych bogów, którzy dbali o spokojny sen posiadacza amuletu. Jak zbudowany jest łapacz snów, jaka jest jego historia i jaki jego wariant wybrać? Oto odpowiedź:

Jaka jest jego historia

Pierwotnie łapacz snów był stosowany przez niektóre z plemion Indian w Ameryce Północnej, a konkretniej plemiona Siuksów i Odżibwejów. Łapacz snów zawieszano nad miejscem przeznaczonym do spania, tak by mógł on wyłapywać złe sny i myśli, które musiały zniknąć następnego dnia. Tubylcza ludność Ameryki wierzy bowiem, że w powietrzu znajdują się zarówno dobre, jak i złe myśli lub sny. Tradycyjnie łapacze snów wieszano w tipi nad legowiskami czy też kołyskami dzieci. Legenda mówi, że dobre sny przechodzą przez otwór w środku i trafiają do śpiącego, zaś złe są więzione w sieci, a giną w świetle dnia. Dzięki takim amuletom, duch snu prowadzi te złe do pułapki w sieci, a dobrym pozwala prześlizgnąć się przez okrągły otwór, by mogły się spełnić. Kiedy nastanie poranek a słońce zaczyna wschodzić – złe sny złapane w sieci unicestwiają się.

Budowa i działanie łapaczy snów

Amulet może przyjmować różne formy. Tradycyjnie występuje w formie obręczy, która jest w kształcie okręgu, łzy czy też kropli. Wewnątrz niej rozpościera się siatka, która przypomina pajęczą sieć. Pierwotnie wykonywali ją z surowców naturalnych, które były znane Indianom czyli włosia lub włókien roślinnych. Obecnie natomiast stosuje się żyłki lub włóczki. Na owe nici nawleka się niewielkie koraliki i kolorowe tasiemki. Zabieg ten, według tradycyjnych wierzeń, pomaga łapać koszmary oraz przyciągać dobre sny. Każdemu z dodatków do nici wewnątrz okręgu Indianie przypisywali magiczne właściwości. Tego typu zabieg utrzymał się do dziś – łapacz snów, który możemy kupić aktualnie znaleźć w sklepach, również najczęściej ma dodatkowe ozdoby, którym przypisuje się magiczne właściwości. Częstymi uzupełniaczami są na przykład pióra lub właśnie koraliki. Czasami możemy spotkać się z amuletami, które w nici wewnątrz łapacza snów mają dodatkowo dodane obrazki ze zwierzętami. Popularne zwierzęta to szczególnie wilk, sowa czy kot – są to bowiem zwierzęta nocne i dlatego bardzo często umieszczane są jako nasz stróż.

Jaki łapacz snów pasuje do Ciebie?

Podstawowym kryterium wyboru łapacza snów jest jego późniejsze przeznaczenie. Jeżeli wierzysz w jego pierwotne właściwości – tak jak Indianie, to najlepszym do kupienia będzie łapacz snów podobny do takiego, jakie wykonywali właśnie oni. Będzie on zawierał dużo elementów pochodzenia naturalnego jak pióra czy włóczki, ponadto będzie dość rozległy i kolorowy. Wierzyli oni bowiem, że takie sieci, upiększone dodatkami w postaci koralików przyciągną dużo dobrych snów do posiadacza. Jeżeli natomiast jesteś osobą, która sceptycznie podchodzi to tego typu wierzeń i uważasz łapacz snów po prostu za ciekawy dodatek do wnętrza – to wybierz wersję bardziej stonowaną. Tutaj będą liczyć się indywidualne preferencje użytkownika jak i sposób, w jaki urządził swoje wnętrze. Bez względu jednak na wybór, jakiego dokonasz łapacz snów powinien odzwierciedlać ciebie i twój charakter. I tym powinno się kierować przede wszystkim, przy wyborze.