Jak zaplanować remont łazienki?

Remont łazienki zawsze wymaga najpierw starannego przygotowania. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zaplanować to, co będziemy chcieli zrobić, a przede wszystkim – przemyśleć, na jakim efekcie nam zależy.

Zastanów się, na czym ci zależy

Czy remontowana ma być cała łazienka, czy może tylko jej część? Co wymieniamy, a co zostawiamy? Na pewno warto szczególnie dokładnie przemyśleć kwestię wanny/prysznica i tego, co ma znajdować się w łazience (czy np. zmieści się tam pralka, a jeśli tak, to czy z czegoś trzeba będzie zrezygnować). Z tego względu ważne jest określenie priorytetów – może się bowiem okazać tak, że nie wszystkie nasze plany uda się jednocześnie zrealizować, np. ze względu na wielkość pomieszczenia.

Oświetlenie: kinkiety łazienkowe, czy może jednak coś innego?

Wiele osób niemal całkowicie pomija kwestię oświetlenia – tymczasem warto to ustalić czasem jeszcze przed wykonaniem jakichkolwiek innych prac. Warto zastanowić się na przykład, czy zamontować kinkiety łazienkowe, czy może jednak lampę pod sufitem. Kinkiety łazienkowe będą wymagały od nas ustalenia elektryki zanim jeszcze zaczniemy np. kłaść płytki, i to właśnie dlatego lepiej zastanowić się nad tym na samym początku.

Wstępny kosztorys

Jak już zaplanujemy, co właściwie chcemy zrobić, warto zorientować się, ile nas to wyniesie. W tym celu należy sporządzić wstępny kosztorys, na który będą składać się zarówno materiały budowlane (kafelki, płytki itd.) jak i meble łazienkowe czy wyposażenie sanitarne. Warto też doliczyć koszt wynajęcia robotników – przynajmniej orientacyjny. Kosztorys pozwoli nam na lepsze zaplanowanie wydatków lub np. na zdecydowanie, jak duży kredyt na remont wziąć.

Przygotować się psychicznie… i nie tylko

To wbrew pozorom ważne. Być może będziemy pozbawieni łazienki nie przez kilka dni, ale np. dwa czy trzy tygodnie. Co wtedy? Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym i zorganizować sobie wszystko tak, by nie mieć trudności z podstawowymi czynnościami? Warto to dokładnie przemyśleć – i to jeszcze przed rozpoczęciem remontu.