Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo?

Osoba niepełnoprawna w domu wymaga szczególnej troski i opieki ze strony innych domowników. Często wynajmuje się dodatkową pomoc np. opiekunkę czy pielęgniarkę. Jednak nawet najlepsza opieka nie wystarczy, aby osoba z dysfunkcją ruchu mogła czuć się w pełni bezpiecznie.

Dodatkowe uchwyty i poręcze w ciągach komunikacyjnych

Na pewno musisz założyć kilka poręczy i uchwytów, które pomagają z przemieszczaniu się osoby starszej po domu. Jeśli mieszkasz w domku, to wtedy pierwsze uchwyty załóż przy schodach i drzwiach wejściowych. Jeżeli osoba niepełnosprawna ruchowo porusza się autem, to wtedy pojawia się konieczność montażu uchwytów w garażu. Wychodzenie i wchodzenie do auta będzie znacznie prostsze i bezpieczniejsze.

Poręczne uchwyty są również niezbędne w takich miejscach jak ciągi komunikacyjne w domu. Przejście z pokoju do łazienki czy kuchni o własnych siłach może być dla chorego niewykonalne. Często wystarczy delikatne podparcie się, aby odciążyć nogi od zbytniego nacisku na podłoże. Chodzenie staje się wtedy zdecydowanie łatwiejsze.

Uchwyty i poręcze konieczne są także w łazience. Powinny znaleźć się tuz przy drzwiach i następnie w okolicy brodzika, wanny, WC i umywalki. Szczególnie w łazience łatwo o poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni. Oprócz uchwytów warto pomyśleć też o dodatkowych akcesoriach, takich jak krzesełko prysznicowe z antypoślizgowymi nakładkami na nóżkach i wygodnym siedziskiem. Nakładka na sedes to również spore udogodnienie, które umożliwia swobodne korzystanie z WC także osobom na wózkach.

Wanna dla niepełnosprawnych – jaką wybrać, która będzie najlepsza?

Wanna dla niepełnosprawnych powinna być bardzo bezpieczna i estetyczna. Osoba z dysfunkcją ruchu musi mieć możliwość swobodnego wejścia do wanny. W misie powinna znaleźć się antypoślizgowa nakładka, która zabezpieczy przed upadkiem podczas wchodzenia czy wychodzenia. Wanna dla niepełnosprawnych powinna być nieco większa w środku, aby osoba chora mogła swobodnie zmienić pozycję ciała podczas kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest zakup siedziska na wannę, które pomoże szybciej umyć chorego.

Jeśli osoba niepełnosprawna ma duże trudności z poruszaniem się, wybierz wannę z otwieranymi drzwiczkami. Wbrew pozorom jest to produkt bezpieczny, jeśli tylko znajdziesz producenta z wysokiej jakości ofertą. Drzwiczki nie otworzą się i nie rozszczelnią jeśli są dobrze zabezpieczone i mają zamontowane wysokiej jakości uszczelki. Wanna dla niepełnosprawnych z drzwiczkami ułatwia wchodzenie i wychodzenie z wody oraz zajęcie bezpiecznej pozycji.

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż wanny wpuszczanej w podłogę, czyli bardzo niskiej. Pomysł jest dobry, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów osoby z dysfunkcją ruchu. Nawet najniższa wanna dla niepełnosprawnych bez otwieranych drzwiczek wymaga wysiłku podczas wchodzenia. Ratunkiem są na pewno uchwyty zamontowane na ścianie oraz drabinki na wannie.

Pamiętaj też podczas zakupu, aby sprawdzić, czy wanna dla niepełnosprawnych ma atesty. Wysokiej jakości materiały, na których bazie została wyprodukowana to niezwykle istotny czynnik. Są nawet takie wanny, w których można przygotowywać zdrowotne kąpiele borowinowe czy inne, które przyrządzane są w uzdrowiskach.

Oprócz ww. wskazówek, jest jeszcze wiele innych udogodnień, które pomagają bezpiecznemu funkcjonowaniu osobie niepełnosprawnej w domu. To przede wszystkim odpowiednie posadzki, funkcjonalne niższe meble oraz przemyślana organizacja przestrzeni. Osoba chora musi mieć swobodny dostęp do wszelkich włączników prądu i różnych urządzeń użytku codziennego.