Dobór szkieł kontaktowych – najważniejsze informacje

Na poprawę wzroku są różne opcje, na przykład okulary bądź szkła kontaktowe. Soczewki kontaktowe to produkt, na którego zakup z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób z wadami wzroku, które jeszcze niedawno nosiły okulary korekcyjne. Powodów, dzięki którym są one popularne, jest cała masa. Jeden z nich to bardzo szybki rozwój technologii ich produkcji oraz stosowanie przez firmy je prodokujące coraz nowocześniejszych materiałów.

Kogo odwiedzić?

Jeśli decydujemy się na ich noszenie, należy najpierw odwiedzić dobrego specjalistę – okulistę bądź optometrystę. Wykona on odpowiednie badanie oraz będzie mógł dopasować soczewki do naszej wady wzroku. W trakcie badania lekarz dokładnie określi wielkość oraz rodzaj wady i przeprowadzi pomiar geometrii oka. Oprócz tego sprawdzi, czy nie występują inne choroby oczu, które miałyby wpływ na to, czy można zdecydować się na noszenie soczewek.

Badanie krok po kroku

Badanie powinno zawierać następujące czynności wykonywane przez specjalistę:

  • ocena wydzielanych łez,
  • skontrolowanie przedniego odcinka oka,
  • pomiar krzywizny rogówki,
  • sprawdzenie w sposób dokładny refrakcji oka,
  • ustalenie ostrości wzroku

Wady i zalety

Do wad tego rodzaju produktów zaliczamy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo zła jest sytuacja, w której soczewki dobrane są w sposób nieprawidłowy. Jeśli są za ciasne, wówczas uciskają rogówkę, a następnie pojawia się obrzęk, a widzenie staje się coraz gorsze. Oprócz tego przez uciskanie naczyń krwionośnych oko wygląda na przekrwione. Drugą wadą jest fakt, że używanie tego rodzaju urządzeń wiąże się z obowiązkiem zachowania wszelkich zasad higieny oraz ich pielęgnacji. Jeśli zbyt długi czas ich nie wymieniamy, bądź w zły sposób dezynfekujemy, gromadzą się na nich setki zarazków. A to w konsekwencji może spowodować wystąpienie zakażenia.

Soczewki posiadają również szereg zalet. Jest to przede wszystkim lepsze rozwiązanie niż okulary w sytuacji, gdy w obu oczach występuje duża różnica wad. Wówczas bardzo ciężko dobrać odpowiednią korekcję okularową. Wybranie soczewek gwarantuje również komfort oraz wygodę użytkowania – dzięki nim można żyć bez ograniczeń. Uprawiać sporty, ćwiczyć na siłowni czy biegać.