Na smak kawy wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z najmniej pożądanych posmaków pobudzającego napoju jest jego kwasowość. Dowiedz się, czy jest to wada esencji, czy jej charakterystyczny smak i sprawdź przyczyny tego, dlaczego kawa jest kwaśna.
Co wpływa na kwaśny posmak kawy?
Kawa to napój, który towarzyszy wielu osobom niezależnie od pory dnia. Spożywa się ją zarówno rano w celu pobudzenia organizmu do działania, jak i w godzinach popołudniowych do towarzystwa lub po prostu dla samego jej smaku. Bardzo często esencję charakteryzuje nietypowy kwaśny smak. Jest on zależny od kilku istotnych czynników. To, w jaki sposób kawa będzie smakowała, jest bowiem zależne od:
- rodzaju wykorzystywanej mieszanki,
- sposobu mielenia ziaren,
- metody parzenia napoju,
- sposobu przechowywania kawy.
W momencie, gdy surowiec, z którego pozyskiwane są ziarna kawowca, posiada jakiekolwiek defekty, a sama mieszanka jest przechowywana w nieodpowiedni sposób, kawa charakteryzuje się niską jakością. Również sam proces mielenia i parzenia produktu ma ogromne znaczenie – należy robić to w sposób, który nie ingeruje we właściwości ziaren. Chcąc więc uzyskać możliwie najlepszy smak i aromat kawy, należy sięgać wyłącznie po sprawdzone mieszanki, a także dobrej jakości akcesoria do jej przygotowywania. Wszystkie takie elementy dostępne są m.in. w sklepie internetowym Cafe Silesia.
Kawa kwaśna a kawa z kwasowością – jaka jest różnica?
Nie każdy wie, że niektóre mieszanki kawowe wyróżniają się na tle innych właśnie ze względu na ich kwaskowaty posmak. W takich przypadkach nie jest to wada produktu, a jego parametr, który określany jest kawa najwyższej klasy.
Kwaśna kawa to defekt mieszanki, który powstaje ze względu na wcześniej wymienione sytuacje. Kwaskowość jest natomiast odzwierciedleniem głębokiego smaku i aromatu napoju. Drugi wariant uzyskuje się intencjonalnie na zasadzie specjalnej i szczegółowej selekcji poszczególnych ziaren. Każdy miłośnik pobudzającej esencji wie, że dobra mieszanka jest oznaczona specjalnym profilem kwasowości.
Jaka kawa jest kwaskowa?
Parametr, jakim jest kwaskowość, jest zależny przede wszystkim od dwóch najważniejszych kwestii: miejsca pochodzenia oraz sposobu wypalania ziaren.
Mieszanki, które uprawiane są na terenach, gdzie panują dość niski temperatury, charakteryzują się znacznie większą kwasowością. Są to między innymi wszystkie produkty, które zawierają w sobie ziarna Arabiki. Robusta natomiast reprezentuje bardziej goryczkowe smaki. Bardzo często dla uzyskania wyśrodkowanego posmaku esencji, w której wyczuwalne są zarówno nuty kwasowości, jak i goryczki, tworzy się tzw. mieszanki kawowe zawierające oba rodzaje ziaren.
Jak przyrządzić kawę, aby nie była kwaśna?
Jeśli kawa charakteryzująca się kwaśnym posmakiem nie jest naszym ulubieńcem, to warto wybierać ziarna Arabica. Należy zwrócić również uwagę, na sposób ich parzenia. Pierwszym czynnikiem jest temperatura wody, jaką zalewa się substancję. Nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ wpływa to na szybsze tempo ekstrakcji. Im jest ono mniejsze, tym łagodniejszy jest smak esencji. Należy również pamiętać, aby wykorzystywać świeżo mieloną kawę ziarnistą. Grube mielenie sprzyja powstawaniu kwasowości, drobne mieszanki są natomiast gwarancją przeważenia innych smaków.