Perfumy szyprowe swoją nazwę biorą od słowa „Chypre”, co oznacza Cypr. Uznaje się, iż ich twórcą był francuski perfumiarz i polityk Francois Coty. Dzisiaj słowo szypr oznacza całą rodzinę zapachową, a perfumami szyprowymi zachwyca się wielu ludzi.
Typy perfum szyprowych
Istnieje dzisiaj wiele rodzajów perfum szyprowych. Niezależnie jednak od tego, o jakim rodzaju mówimy i jakiej definicji byśmy nie przyjęli, jedno pozostaje niezmienn e- kluczowym składnikiem jest mech dębowy. W zasadzie perfumy pozbawione nuty mchu dębowego przez wiele osób nie zostałyby w ogóle sklasyfikowane jako perfumy szyprowe. Także olejek ze skórki bergamotki był uważany za składnik absolutnie konieczny, w praktyce jednak nie jest zawsze stosowany i zależy to od rodzaju perfum.
Jak już zostało powyżej zauważone, definicja perfum szyprowych na przestrzeni lat ulegała zmianom. Kiedyś poza mchem dębu absolutnie koniecznym składnikiem był absolut labdanum, uzyskiwany wyniku ekstrakcji żywicy czystka ladanowego. Dzisiaj coraz częściej jednak pomija się ten składnik. Nadawał on perfumom słodki, żywiczny aromat przywodzący na myśl drzewa.
Absolutne perfumy
Absolut labdanum to jednak niejedyny składnik, z którego zaczęto rezygnować. Warto zaznaczyć, że w klasyczne perfumy szyprowe posiadały w swoim składzie składniki takie jak olejek różany czy chociażby absolut jaśminu. Są to kolejne składniki, które z czasem zaczęto stosować coraz rzadziej. Ciekawostką jest także fakt, że kiedyś stosowano także nuty zwierzęce. Bardzo szybko jednak zaniechano tej praktyki.
Istnieje wiele podziałów perfum szyprowych i ciężko w zasadzie stwierdzić, który z nich jest właściwy. Jednak z całą pewnością należy wymienić takie rodzaje jak szypr owocowy, szypr kwiatowy oraz drzewny. Pośród męskich perfum znajdziemy także takie zapachy jak szypr skórzany, szypr cytrusowy, oraz jak zawsze klasyczny szypr drzewny. Jest to jednak podział bardzo ogólny, gdyż nie sposób wymienić tutaj wszystkich rodzajów perfum szyprowych.
Z racji mnogości rodzajów omawianych perfum, wymienię tu zaledwie kilka propozycji. Z klasycznych, nieco starszych perfum szyprowych warto wymienić Dioressence, Ma Griffe lub Chanel No.19. Natomiast bardziej nowoczesne i popularne perfumy to choćby kwiatowe Chanel Chance Eau Fraiche, Cartier La Panthere czy też owocowo-kwiatowe Armani Sì. Zwracam jednak uwagę na to, że wybór perfum szyprowych jest naprawdę ogromny, i są to jedynie przykłady, z których pomocą chciałbym nadać kierunek poszukiwaniom czytelnika. Każdy, kto poświęci odrobinę czasu znajdzie coś dla siebie.