Jak zrobić las w słoiku?

Obcowanie z naturą poprawia nastrój, odpręża i relaksuje, warto zatem otaczać się roślinnymi eksponatami. Las w słoiku to pomysł na ozdobę mieszkania dla wszystkich miłośników roślin. Gotowe minizagajniki dostępne są w każdej kwiaciarni, ale można je wykonać samodzielnie.

Trend urban jungle, czyli las w słoiku jest bardzo popularny w dużych metropoliach i narodził się z tęsknoty za bliskością natury. Polega on na odtwarzaniu naturalnego leśnego środowiska w dużych szklanych naczyniach. W minizagajniku szczelnie zamyka się, np.: mchy, sukulenty, paprocie, a nawet kwitnące rośliny, a także różne dodatki, jak: piasek, kamyki i inne dekoracje. Jest on również świetną alternatywą dla klasycznych roślin doniczkowych i z pewnością stworzy ładną dekorację w mieszkaniu. Oryginalny las w słoiku można kupić gotowy w kwiaciarni, ale bardzo łatwo wykonać go samodzielnie. Wystarczy dobrać odpowiedni słój, rośliny, ziemię, węgiel aktywny i ewentualne dodatki, jak: żwirek i piasek dekoracyjny.

Jakie wybrać rośliny do słoika?

Przy samodzielnym wykonaniu lasu w słoiku wybór roślin jest najbardziej istotny. Nieodpowiednie rośliny szczelnie zamknięte w szklanym naczyniu bardzo szybko mogą stracić swój wygląd; zgnić lub zasuszyć się. Najbardziej klasyczna wersja dekoracji odzwierciedla najniższe poziomy lasu liściastego, zatem do szklanego naczynia zwykle wybiera się: porosty, mchy, paprocie, a także niewielkiej wielkości rośliny, takie jak: widliczki, pilea, trzykrotki czy peperomie. Kompozycja jeszcze bardziej będzie przypominać prawdziwy leśny zagajnik, gdy doda się do niej różnego rodzaju dekoracje, np.: szyszki, płaskie kamienie, korę drzewną, sztuczne gałązki czy żwirek.

W zamkniętym słoiku dobre warunki do życia będą miały również inne rośliny, które lubią wilgotne środowisko. Należą do nich, np. niedośpian, dawalia, bluszczyk, palma koralowa, fikus pnący, skrzydłokwiat, hedera, widliczka, palma areca, fittonia czy zanokcica.

Tworzenie lasu w słoiku krok po kroku

Las w słoiku można wykonać w 5 prostych krokach:

    1. Pierwszym krokiem do stworzenia domowego leśnego zagajnika jest ułożenie warstwy drenażowej na dnie słoika, która zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody na dnie szklanego naczynia. Jako warstwa drenażowa sprawdzi się żwirek lub keramzyt.
    2. Las w słoiku to oryginalna ozdoba, w szczególności dlatego, że ziemię w naczyniu można układać warstwowo, np. na przemian z dekoracyjnym piaskiem lub żwirkiem, tworząc tym samym fantazyjne kompozycje. Istotnym elementem w tworzeniu podłoża jest posypanie pierwszej jego warstwy węglem aktywnym.
    3. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można zacząć sadzić rośliny. Należy je delikatnie wyjąć z donicy, lekko otrzepać z ziemi, a następnie umieścić razem z korzeniami w słoju.
    4. Końcowym etapem tworzenia roślinnych kompozycji są różnego rodzaju dekoracje. Otoczenie roślin można np. obsypać dekoracyjnym żwirkiem czy poukładać przy nich płaskie kamienie. Las w słoiku to również idealne miejsce dla takich dodatków, jak: mech, kora, pnącza, sztuczne gałązki.
    5. Po zakończeniu prac rośliny należy podlać. Za pomocą kieliszka lub pipety do wnętrza naczynia wystarczy zaaplikować 100–150 ml wody, najlepiej przegotowanej.