Żywność konopna i kosmetyki konopne – czy faktycznie mają na nas korzystne działanie?

Niestety, w Polsce nadal szerzy się wiele mitów na temat konopi siewnej – najpoważniejszym z nich jest mylenie tej rośliny z konopiami indyjskimi, potocznie nazywanymi marihuaną. Należy pamiętać o tym, że w porównaniu do konopi indyjskich, konopie siewne nie posiadają właściwości psychoaktywnych i są w Polsce w pełni legalne. Znane jeszcze naszym babciom, które śmiało wykorzystywały je w swoich domach, obecnie przeżywają swój renesans i na nowo wracają do łask.

Żywność konopna

O wieloletniej tradycji stosowania konopi siewnej w polskiej kuchni świadczy jedno z wigilijnych dań, które wciąż podawane jest w śląskich domach na rozpoczęcie wieczerzy. Mowa tu o typowo wigilijnej zupie – siemieniotce, nazywanej również konopiotką. Zupa, którą charakteryzuje wyjątkowo subtelny smak i aromat, w całości bazuje na nasionach konopi siewnej.

Tymczasem walory tej niezwykłej rośliny można wykorzystywać w swojej kuchni przez okrągły rok. Ziarna konopne zaliczane są do „gatunku” żywności superfoods, czyli żywności nieprzetworzonej, pochodzenia całkowicie naturalnego. Jej spożycie ma dla człowieka wyjątkowo korzystne skutki.

Ziarna konopi mają w sobie bardzo dużo białka – mogą okazać się szczególnie pomocne w kulinarnych eksperymentach wegan i wegetarian chcących zdrowo zastąpić czymś białko zwierzęce. Ponadto wśród wszystkich nasion na świecie nasiona konopne przodują w swej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz Omega 6, których posiadają więcej niż ryby. Co więcej, w nasionach konopnych znajdziemy:

  • witaminę A wspomagającą wzrok, dobrą kondycję cery oraz odporność,
  • witaminę K oddziałującą na krzepliwość krwi,
  • witaminę E spowalniającą proces starzenia się skóry,
  • witaminy z grupy B odpowiadające m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Oprócz tego, ziarna konopne zawierają potrzebne minerały:

  • wspomagający układ kostny wapń,
  • cynk wpływający na dobrą kondycję włosów skóry i paznokci,
  • ważny dla prawidłowej pracy mięśni magnez,
  • fosfor odpowiadający za zdrowe zęby i kości.

Żywności konopnej śmiało można używać do przyrządzania: zup, sałatek, smoothie, domowego pesto czy też hummusu.

Kosmetyki konopne

Konopie siewne z powodzeniem weszły również na rynek beauty. Olej konopny świetnie sprawdza się jako środek normalizujący stan skóry – doskonale ją odżywia i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, a w przypadku cery trądzikowej lub dotkniętej egzemą, wspomaga proces leczenia, łagodzi stany zapalne i poprawia ogólną kondycję skóry. Olej ten wchodzi w skład wielu już gotowych kosmetyków, choć też można wykorzystać go w domowej produkcji maści, kremów czy balsamów.

Dzięki swoim głęboko nawilżającym właściwościom nada się również do olejowania włosów. Doda im blasku i elastyczności, a wtarty w same końce zabezpieczy je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Używając oleju konopnego – zarówno w celach kosmetycznych, jak i kulinarnych – pamiętajmy o tym, aby przechowywać go w chłodnych warunkach (najlepiej w lodówce), ponieważ wysokie temperatury niwelują jego szczególne właściwości.