Wypadanie włosów na diecie ketogenicznej: dlaczego wypadają i jak sobie z tym poradzić?

wypadanie-wlosow-na-keto

Nie ma wątpliwości, że dieta ketogeniczna jest skuteczną strategią odchudzania. Keto efekty odchudzające widoczne są szybko, a utrata masy ciała jest skuteczna. Wiąże się ona jednak z pewnymi potencjalnymi skutkami ubocznymi. Wśród nich jest możliwość wypadania włosów i zmiany ich kondycji. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby przeciwdziałać wpływowi diety keto na Twoje włosy. W większości przypadków, dostosowanie żywności, którą jesz i zwiększenie spożycia niektórych witamin może pomóc przywrócić włosy do objętości i stanu sprzed keto. W tym artykule odpowiemy na pytania jaką przyczynę ma wypadanie włosów na ketozie i jak powstrzymać wypadanie włosów.

Skutki uboczne diety ketogenicznej

Skutki uboczne diety ketogenicznej można podzielić na krótko- i długoterminowe. Do tych pierwszych, występujących głównie w czasie ketoadaptacji, należą:

  • Nadmierne pragnienie,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Zmęczenie,
  • Drażliwość,
  • Nudności, wymioty,
  • Zaparcia.

Z kolei do możliwych niepożądanych efektów ubocznych długiego stosowanie diety keto należą:

  • Kamica nerkowa,
  • Zapalenie wątroby i/lub trzustki,
  • Zaburzenia biochemiczne i metaboliczne,
  • Kardiomiopatia.

Wypadanie włosów na diecie ketogenicznej

O wymienionych wyżej skutkach ubocznych z pewnością słyszałaś, jeszcze przed rozpoczęciem diety. Jednak wypadanie włosów na ketozie dla wielu osób jest zaskoczeniem. Dieta ketogeniczna, jak każda inna drastyczna zmiana odżywiania może jednak prowadzić do zmian kondycji włosów. Wypadanie włosów na diecie ketogenicznej wynika zazwyczaj z dwóch głównych przyczyn: zbyt małej ilości składników odżywczych lub zbyt drastycznego ograniczenia spożycia kalorii.

Niedobór składników odżywczych i witamin

Ograniczając spożycie węglowodanów, w tym niektórych owoców i warzyw o wyższej zawartości cukrów, możesz ograniczyć różnorodność składników odżywczych, których twoje ciało potrzebuje dla utrzymania zdrowych włosów. Może to spowodować utratę większej ilości włosów niż normalnie lub spowolnienie ich wzrostu. Tak jak w przypadku każdej funkcji w organizmie, mieszki włosowe potrzebują kluczowych witamin i minerałów do optymalnego funkcjonowania.

Reakcja organizmu na ograniczenie kalorii

Kiedy zmniejszasz ilość spożywanych kalorii, organizm reaguje, upewniając się, że energia, która jest dostępna, jest w pierwszej kolejności wykorzystana do utrzymania najważniejszych funkcji. Obejmuje to takie rzeczy jak wzrost komórek i funkcjonowanie serca, płuc i innych organów. Porost włosów nie jest dla naszego organizmu priorytetem. Dlatego zbyt duży deficyt kaloryczny będzie powodował spowolnienie wzrostu włosów.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które pomogą Ci zadbać o włosy, zapobiec ich wypadaniu i przyspieszyć ich wzrost.

Zadbaj o odpowiednią ilość witamin i minerałów

Aby zmniejszyć ryzyko wypadania włosów, upewnij się, że spożywasz pokarmy, które dostarczają Ci dużej ilości biotyny, żelaza, cynku oraz witamin A, C, D i E. Istotne jest również uzupełnianie minerałów, które organizm wydala w trakcie przystosowywania się do keto. Dotyczy to sodu, magnezu, potasu i jodu.

Najprostszym sposobem, aby zapobiec niedoborom witamin i minerałów na keto jest spożywanie minimalnie przetworzonej żywności. Zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się świeże owoce morza, świeże mięso, jaja, warzywa o niskiej zawartości cukrów, awokado, ser o wysokiej zawartości tłuszczu oraz orzechy i nasiona.

Stała utrata tłuszczu, zamiast gwałtownych spadków wagi

Badania wykazały, że szybka utrata wagi może powodować wypadanie włosów. Na diecie keto ma to zazwyczaj miejsce gdy po prostu wyeliminuje się węglowodany, zamiast zastąpić je kaloriami ze zdrowego tłuszczu i białka. Żeby temu zapobiec ustal szczegółowy jadłospis keto, który jest przeznaczony do stałej utraty tłuszczu, a nie gwałtownego spadku wagi.