Czym różni się ogród zimowy od oranżerii?

Budowanie ogrodów zimowych jest coraz popularniejsze. Często tego typu budynek mylony jest z oranżerią, a tymczasem łączą je tylko rośliny. W oranżerii hoduje się rośliny, a ogród ma wiele funkcji użytkowych. Tak czy inaczej te dwa rozwiązania mają swoich zwolenników i prezentują się zjawiskowo.

Co warto założyć – ogród zimowy czy może oranżerię?

Ogrody zimowe to budynki zbudowane ze szkła i aluminium. Najczęściej przylegają do jednej ze ścian domu, rzadziej są wolnostojące, np. na działce. Ich przeznaczenie jest wielorakie, dlatego nie ma jednej definicji, która by je określała. Dlatego tak ważne jest to, aby jeszcze podczas planowania ogrodu przemyśleć, do czego ten budynek będzie konkretnie służył. Jedni wykorzystają przyjemną zieloną przestrzeń na miejsce spotkań z rodziną i znajomymi, a inni na pracownię.

Zależnie od przeznaczenia budynku w trakcie budowy użyte zostaną różne technologie. Rodzaj oświetlenia, ogrzewanie, ilość roślin, a nawet to, z której strony domu znajdzie się ogród zimowy – to wszystko jest bardzo ważne. Istotne jest także to, jaka będzie konstrukcja ogrodu i na bazie jakich materiałów powstanie ogród. Może być drewniana, stalowa lub aluminiowa. Często też stelaż powstaje na bazie PCV. Jeśli ogród zimowy ma służyć jako miejsce do pracy, musi być lepiej oświetlone przez większą część dnia. Natomiast ogród pełniący funkcję salonu, w którym będzie można zrelaksować się i spędzić mile czas ze znajomymi może mieć cieple, nastrojowe światło sztuczne.

Ogród zimowy może być również całoroczny lub sezonowy. To pierwsze rozwiązanie daje możliwość przebywania w ogrodzie przez cały rok, ponieważ montuje się system grzewczy. Natomiast ogrody sezonowe wykorzystywane są tylko w cieplejsze miesiące.

Jak urządzić ogród zimowy

Tak, jak zostało wyżej wspomniane, ogród zimowy może przybrać różną formę. Jeśli ma to być salon czy jadalnia, niezbędne są wygodne meble wykonane na bazie materiałów odpornych na promienie słoneczne. Najczęściej jest to rattan, technorattan lub tworzywa sztuczne. Meble mogą mieć fantazyjne kształty lub proste klasyczne bryły. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu zbudowany jest ogród. W zdecydowanej większości przypadków w ogrodzie znajdują się meble nawiązujące do natury.

Oprócz umeblowania liczy się także klimatyczny dekor. Latarenki, świece zapachowe, lampki, ozdobne donice, rzeźby i wiele więcej ozdób, które ocieplają wnętrze ogrodu. Możesz też rozłożyć ciepłe pledy na krzesłach, fotelach i sofie, a na posadzce kolorowe poduchy w różnych rozmiarach. W pracowni zazwyczaj znajduje się mniej ozdób i fantazyjnych mebli, a zastępują je bardziej stonowane bryły i kolory.

A może założyć oranżerię?

Jeśli marzy Ci się hodowla roślin, które pochodzą z różnych mikroklimatów, załóż oranżerię. Spędzenie dnia w otoczeniu cytrusów czy innej egzotycznej roślinności to pełen relaks. Doglądanie roślin, obserwacja ich wzrostu i napawanie się tym widokiem to nie tylko duża radość i satysfakcja, ale też ukojenie.

Tak naprawdę wystarczy wstawić do oranżerii dwa krzesła czy wygodny fotel i już mamy ogród zimowy. Nie istnieje więc znaczącą różnicą między tymi dwoma projektami. Może jedynie taka, że ogród zimowy zakłada się z przeznaczeniem typowo użytkowym. Oranżeria natomiast ma służyć do hodowli egzotycznych roślin.

Jeśli nie masz miejsca na większą budowlę przydomową, a chcesz odpocząć w miłej roślinnej scenerii, załóż niewielki ogródek. Stwórz w nim zaciszne miejsce z wygodnym fotelem i stolikiem kawowym. Czas spędzony na obserwacji roślin i zanurzenie się w lekturę ciekawej książki czy magazynu w takim klimacie może być niezwykle fascynujące.