Co to jest masaż czekoladowy?

co-to-jest-masaz-czekoladowy

Masaż czekoladowy to jeden z najbardziej odprężających rytuałów oferowanych w luksusowych obiektach SPA. Tego typu zabieg pozwala skutecznie zredukować nasilenie bólu mięśniowego, ponadto pozytywnie wpływa na samopoczucie – regeneruje ciało i relaksuje umysł. Podpowiadamy, na czym polega taki masaż, czy trzeba się do niego wcześniej przygotować i komu jest szczególnie polecany.

Na czym polega masaż czekoladowy?

Podczas masażu czekoladowego terapeuci stosują techniki manualne zaczerpnięte z masażu klasycznego. Zabieg może być przeprowadzony na całym ciele lub jedynie jego części (najczęściej masowane są plecy i kark). Co ważne, do tego rytuału pielęgnacyjnego nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać – wystarczy wziąć kąpiel i zmyć wcześniej nałożone kosmetyki. Niektórzy decydują się na depilację bądź peeling – nie jest to obowiązkowe, ale zwiększa poczucie własnego komfortu, ponieważ do masażu całego ciała należy się rozebrać.

Rytuał ten znajduje się w ofertach salonów kosmetycznych, gabinetów odnowy biologicznej, a także hoteli ze SPA. Masaż rozpoczyna się od naniesienia na skórę ciepłej płynnej czekolady albo olejku czekoladowego, składającego się z naturalnej czekolady i np. oliwy z oliwek. Następnie masażysta ugniata i rozciera skórę, wykonując powolne, precyzyjne ruchy, które szybko wprowadzają osobę masowaną w stan głębokiego odprężenia. Zabieg zazwyczaj trwa godzinę, chociaż może się przeciągnąć nawet o kilkadziesiąt minut.

Każdy masaż relaksacyjny to uczta zarówno dla ciała, jak i dla umysłu – nie inaczej jest w przypadku masażu czekoladowego. Taki zabieg korzystnie wpływa przede wszystkim na stan skóry: nawilża ją, odżywia, zmiękcza, uelastycznia, koi. Poza tym pomaga jej odzyskać zdrowy, świeży koloryt i blask. Efekty te są możliwe do osiągnięcia dzięki cennym właściwościom czekolady, która zawiera kompleks wartościowych witamin i minerałów, w tym zwłaszcza witaminy A, B i E oraz żelazo i cynk.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu czekoladą

Masaż czekoladowy jest polecany nie tylko osobom chcącym zadbać o kondycję swojej skóry, lecz też szukającym sposobu na poradzenie sobie ze stresem. Zabieg pozwala się wyciszyć, zrelaksować i oderwać od codziennej rutyny, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie oraz złagodzenie dolegliwości wynikających z dużego napięcia emocjonalnego, takich jak np.: rozdrażnienie, bezsenność, nerwowość, brak energii. Tego typu rytuał pomaga również uporać się z bólami kręgosłupa i mięśni, które często są związane właśnie z niehigienicznym trybem życia czy koniecznością spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem.

O przeciwwskazaniach opowiada natomiast pracownik Hotelu Amber z Gdańska: Chociaż masaż czekoladowy uważany jest za bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań uniemożliwiających jego wykonanie. Z tego zabiegu muszą zrezygnować osoby zmagające się m.in. z aktywną infekcją z towarzyszącą gorączką albo rozległymi zmianami dermatologicznymi (np. ropniami). Przeciwwskazaniem może też być choroba nowotworowa lub schorzenie żył – w takich przypadkach przed wizytą w SPA należy skonsultować się z lekarzem. Poza tym zabieg nie jest odpowiedni dla osób uczulonych na czekoladę.

Nie każde uzależnienie od czekolady jest szkodliwe dla zdrowia. Masaż z wykorzystaniem tego składnika to świetny sposób na zapomnienie o codziennych zmartwieniach i zarazem zapewnienie swojemu ciału kompleksowej pielęgnacji.