Zdjęcia telefonem – zobacz, jak zrobić dobrej jakości zdjęcie smartfonem

Już dawno aparat w smartfonie przestał być tylko technicznym dodatkiem do niego. Coraz więcej osób korzysta z niego jak z pełnoprawnego sprzętu do wykonywania fotografii. Stosując się do kilku założeń, można uzyskać zdecydowanie lepsze efekty i sprawić, że zdjęcia smartfonem będą prezentować się bardziej profesjonalnie. Poznaj najważniejsze z nich i przetestuj je w praktyce.

Oświetlenie to podstawa

Aparat ma matrycę światłoczułą, dlatego nie bez powodu światło odbite od obiektów rejestruje je właśnie na niej. Podstawą dobrego zdjęcia smartfonem jest to, aby interesujące nas obiekty były dobrze doświetlone. Chociaż większość telefonów i aparatów posiada wbudowaną lampę błyskową (nie warto na niej polegać), to najlepiej zaufać oświetleniu zewnętrznemu. Stałe źródła światła (czy to sztuczne, czy naturalne) powinny padać z kierunku innego niż na wprost obiektywu. Niekorzystnym zjawiskiem jest też to, gdy promienie światła są częściowo przysłaniane obiektami, które mogą rzucać cień. W przypadku robienia zdjęć w porze i miejscu, gdzie jest mało światła, trzeba uwzględnić dłuższy czas naświetlania. W takich sytuacjach warto zadbać o stabilizację telefonu, na przykład za pomocą dodatkowego statywu. Można stosować dodatkowe źródła światła, na przykład oświetlenie pierścieniowe. Wystarczy umieścić smartfon pośrodku pierścienia, aby doświetlić fotografie portretowe z bliskiej odległości. Wyjątkiem jest to, gdy chcemy celowo stworzyć fotografię, której głównym atutem będzie światło wypełniające kadr, na przykład zachodzące słońce.

Dobry kadr to połowa sukcesu

Robienie przypadkowych zdjęć nie jest dobrą drogą. Lepiej fotografować w sposób przemyślany. W przeciwnym razie dalsza obróbka może być trudniejsza lub nawet niemożliwa. Świadomie powinno się tworzyć kompozycje tak, aby w kadrze poza interesującymi nas obiektami zostawało trochę przestrzeni. To daje zdjęciu większy oddech i lepiej eksponuje fotografowany obiekt. Istnieją różne metody podziału obrazu. Uniwersalnie można przyjąć zasadę, że interesujący nas obszar powinien zajmować jedną trzecią kadru. Wyjątek może stanowić zdjęcie, którego istotą jest detal. Ważne jest też, aby niezależnie od tego, czy zdjęcie jest w orientacji pionowej, czy poziomej, zachować linię horyzontu i nie przechylać telefonu. Dużo lepiej wyglądają zdjęcia ze smartfonów, które zachowują naturalny układ scenerii czy obiektów, na przykład gdy ściany w pokoju są prosto/prostopadle względem osób w nim przebywających.

Balans bieli – naturalny kolor

Ustawienie balansu bieli może być bardzo pomocne w odwzorowaniu warunków oświetleniowych. Zapoznanie się z możliwościami i stosowanie ich w różnych okolicznościach pozwoli uniknąć – na przykład – nienaturalnie zażółconych czy zbyt niebieskich zdjęć.

Wybierz najwyższą rozdzielczość

Nie ma wątpliwości, że należy korzystać z maksymalnej rozdzielczości, jaką oferuje nam aparat w telefonie. Nowoczesne modele smartfonów, między innymi XPERIA 1 II OLED 4K (do kupienia w sklepie internetowym https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=smartfony_xperia), są wyposażone w matryce pozwalające na przechwycenie obrazu w dobrej jakości w rozdzielczości 12 megapikseli. Takie zdjęcia smartfonem będą nadawać się do dalszej obróbki i wykorzystywania – na przykład – w druku. Możesz wykorzystać je do stworzenia fotoksiążki, kalendarza ściennego czy obrazu do zawieszenia na ścianie. Niektórzy powinni zwracać uwagę na sytuacje, w których dla oszczędności miejsca na karcie zmniejszają rozdzielczość fotografii. Może to ograniczać jej późniejsze użycie.

Cyfrowy zoom – bądź na nie

Zdecydowana większość aparatów w telefonie nie może się pochwalić możliwościami przybliżania obrazu, takimi jak tradycyjne lustrzanki. Korzystanie z zoomu cyfrowego w istocie nie tylko pogarsza jakość zdjęć, ale także może powodować utratę stabilizacji, a w efekcie rozmycie obrazu. W przypadku wspomnianego już modelu XPERIA 1 II OLED 4K można uświadczyć nie tylko 3-krotny zoom cyfrowy w każdym z obiektywów (16 mm, 24 mm i 70 mm), ale również 3-krotny zoom optyczny (odpowiednik obiektywu 70 mm).

Zadbaj o ostrość i przesłonę

Większość współczesnych smartfonów dobrze wykorzystuje możliwość funkcji autofocus. Jednak jeżeli planujemy robić bardziej koncepcyjne zdjęcia telefonem, będziemy potrzebowali skupienia na wybranych przez nas detalach. Warto zatem ręcznie wybrać interesujące nas obszary i eksperymentować z przesłoną. Przy niskiej wartości przesłony można wyeksponować interesujące nas punkty, jednocześnie rozmywając w efektowny sposób tło.