Zalety spożywania dyni

Bez wątpienia trzeba przyznać, że w ostatnim czasie dynia podbiła nie tylko serca ogrodników, ale także kucharzy. Przyjemność można czerpać zarówno z jej uprawy jak i ze smaku. Dynie można zbierać od lipca, aż do pierwszych przymrozków. Warto więc wykorzystać ten czas i poeksperymentować z rozmaitymi daniami, stawiając dynię na pierwszym miejscu jako główny składnik wielu potraw. Dynia, co może okazać się sporym szokiem jest owocem, a nie warzywem. Dynia posiada liczne właściwości, które w istotny sposób, mogą nam pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach i problemach zdrowotnych.

Kilka słów na temat dyni

Dynia jest rośliną jednoroczną. Możemy wyróżnić aż 20 jej rozmaitych gatunków. Ogromną zaletą dyni jest to, że nie kumuluje ona metali ciężkich i metabolitów pestycydów. Jest łatwostrawna i bogata w zawartość witaminy A, która wynosi aż 148% naszego dziennego zapotrzebowania. Do jej charakterystycznych cech, możemy zaliczyć przede wszystkim to, że dynia jest znakomitym źródłem beta-karotenu, czyli antyoksydantu. Dzięki swoim bogatym właściwościom, dynia ma możliwość zwalczania wolnych rodników, hamując przy tym procesy oksydacyjne, które w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju rozmaitych dolegliwości i chorób. Dynia często jest wykorzystywana przez firmy dietetyczne serwujące diety pudełkowe. Spożywanie dyni, może także skutkować zmniejszaniem się stanów zapalnych w organizmie, a także może oddziaływać antynowotworowo.


Czy przygotowując potrawy z dyni, powinniśmy wykorzystywać jej miąższ? Oczywiście, że tak.
Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu. Im jego kolor jest intensywniejszy, tym więcej zawiera w sobie witamin. W swoim miąższu, dynia posiada bardzo cenny składnik, a mianowicie D-chiro-inozytol. Składnik ten to pochodna glukozy oraz izomer inozytolu. Jego działanie jest podobne do insuliny. Dodatkowo stymuluje on gospodarkę insulinową i regenerację wysp Langerhansa trzustki. Dynie zawierają w sobie stosunkowo dużo witamin: A, B1, B2, PP oraz składniki mineralne, w tym fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez i wcześniej już wspomniany beta-karoten. Dodatkowe korzyści wynikające ze spożywania dyni, związane są z zapobieganiem krzywicy u dzieci, wzmocnieniem wzorku i ochroną przed nowotworami. Dzięki witaminie E, znakomicie wpływa na cerę, utrzymując jej odpowiednią wilgotność i zwalczając niszczycielskie wolne rodniki. Dynia jest warzywem o niskiej kaloryczności i bardzo ciekawym składzie.

Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, warto na stałe wprowadzić ją do swojej diety, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Można ją podawać ugotowaną jak i surową. Warto pamiętać o jej właściwościach leczniczych i o tym, że nie tuczy. Dzięki dużej zawartości celulozy, dynia pomaga w kuracjach odchudzających. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie pozbyć się nagromadzonych tłuszczów.

Artykuł stworzony przez współpracy z firmą Food2Door świadczącą catering dietetyczny.