„Z SERII, WERONIKA O…” MARILYN MONROE BOHATERKA MASOWEJ WYOBRAŹNI

W 1999 roku Marilyn Monroe została wybrana przez magazyn “People” najbardziej seksowną kobietą XX wieku. Jej podobiznę wykorzystano w reklamie perfum Diora “J’adore”.

Marilyn Monroe jest do dziś dnia bohaterką masowej wyobraźni.

Jestem pewna, że wiele osób kiedy słyszy określenie „prawdziwa kobieta” podświadomie rysuje obraz jej postaci. Blondynka o ponętnych ustach i krągłych kształtach to właśnie Marilyn Monroe. Jak usłyszałam ostatnio w radiu, że piątego sierpnia minęła 50-ta rocznica jej śmierci przypomniałam sobie wtedy o albumie, który posiadam w swojej biblioteczce i zaczęłam go przeglądać. Przewracając kartki z czarno-białymi zdjęciami pomyślałam, że warto byłoby wspomnieć o tej pięknej aktorce.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/marilyn-11.jpg

Właściwie nazywała się Norma Jeane Baker i urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles.
Jej dzieciństwo upłynęło w trudnych warunkach (sierociniec, przybrani rodzice).

Jako młoda dziewczyna zaczęła prace jako modelka a dopiero później jako aktorka. Na prośbę wytwórni filmowej zmieniła imię i nazwisko na Marilyn Monroe. Na ekranie Marilyn pojawiła się w 1947 roku w epizodycznych rolach. Zwróciła na siebie uwagę w filmach “Asfaltowa dżungla” i “Wszystko o Ewie”. Twórcy eksponowali głównie jej urodę, natomiast sama Marilyn Monroe marzyła o tym, by został doceniony jej talent. Chciała zostać aktorką dramatyczną, jednak znamy ją głównie z ról komediowych- głupiutkiej i niesfornej blondyneczki.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/2.jpg

Jej włosy wcale nie były od razu blond, gdyż na prośbę agencji modelek musiała przejść małą metamorfozę i zmienić swój naturalny…. uwaga… rudy kolor.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/M-jako-r.jpg

Osobiście pierwszy raz spotkałam się z jej postacią jako mała dziewczynka, kiedy oglądałam „Pół żartem pół serio” z Marilyn w roli głównej i od razu pokochałam ten film. Nie przesadzę jak powiem, że oglądałam go kilkadziesiąt razy!

Filmem, do którego również lubię wracać jest „ Mężczyźni wolą blondynki”. Żywe kolory i śpiew dwóch młodych kobiet wzbudza jak najbardziej

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/3.jpg

pozytywne emocje i skłania do uśmiechu.

Rozczarowana z oglądanego filmu z Marilyn byłam tylko raz. Film, który miał być z jej udziałem okazał się zupełną klapą, ponieważ pojawiła się w nim tylko w jednej scenie a cała fabuła filmu nie miała w sobie nic powalającego.

Jednakże był to dla mnie

dowód na to, że Marilyn jest po dziś dzień wielką, rozchwytywaną i pożądaną gwiazdą kina, ponieważ na całej okładce była narysowana właśnie ona i to wystarczyło aby skłonić mnie do kupienia tej płyty DVD.

Marilyn to bez wątpienia ikoną! Platynowe blond włosy, talia osy i pieprzyk namalowany na policzku stały się charakterystycznymi i nieodłącznymi atrybutami jej wizerunku.

Wystarczy jej zdjęcie lub sam napis „Marilyn Monroe”, aby przyciągnąć uwagę. To niesamowite, że po tylu latach, kobiety w dalszym ciągu porównują się do niej, marzą o tym aby wyglądać jak ona. Dziś Marilyn Monroe to również ikona pop kultury. Kobiety lubią nosić koszulki lub torebki z jej podobizną, pić z kubków z jej twarzą, nosić gadżety z nią.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/podobizny-z-MM.jpg

Na jednej z aukcji za trzy zdjęcia kolekcjonerskie Marilyn Monroe (zdjęcia rentgenowskie!), anonimowy kolekcjoner zapłacił niebagatelną kwotę 45 tysięcy dolarów. Fotografie te pochodziły z 1954 roku. Podczas licytacji pamiątek po hollywoodzkich gwiazdach swojego nabywcę znalazła również leżanka, na której Marilyn bywała w czasie wizyt u swego psychoanalityka, a także fotel pochodzący z jej ostatniej sesji zdjęciowej.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/zdjęcia-klatki-p..jpg

Rekordową cenę w zeszłym roku osiągnęła plisowana sukienka, w której Marilyn wystąpiła w słynnej scenie w filmie “Słomiany wdowiec” (kiedy podmuch przejeżdżającego tunelem pociągu podnosi sukienkę do góry, a aktorka próbuje utrzymać ją we właściwym położeniu). Kreacja została sprzedana na aukcji w Beverly Hills za 4,6 mln dolarów. Z kolei w tym roku na aukcji w Beverly Hills za 21 250 tys. dolarów sprzedano świadectwo szkolne Marilyn Monroe. Dokument został wystawiony 70 lat temu, gdy miała 15 lat.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2012/08/słomniany-wdowiec.jpg

Marilyn Monroe zmarła w 1962 roku w wieku 36 lat. Została znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles. Według protokołu z sekcji zwłok, przyczyną zgonu było przedawkowanie środków nasennych. Choć nadal nie zostały wyjaśnione tajemnicze okoliczności jej śmierci.

Można mówić, że nie była ona wybitną aktorką albo że wcale nie była taka piękna, bo gusta są przecież różne ale nikt nie zaprzeczy, że było w niej coś wyjątkowego.

tekst: Weronika

1496 Total Views 2 Views Today

Kasia Skoczylas