SŁAWNI POLACY: HELENA RUBINSTEIN

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/7beb3cc5c7e648381b081277cb70d25c.jpgWielu z nas myśli o polakach tylko w kategoriach słabego narodu, który nigdy nic nie osiągnął i nie osiągnie. Często też na ślepo pożądamy jakieś dobro, nie interesując się nawet historią tego, skąd się ono wzięło i jakie były jego początki. Jakiś czas temu pisałam o urodzonym w Polsce Maxie Factorze czyli o Maksymilianie Faktorowiczu. Dziś przyszedł czas na kolejną postać- przedstawiam Państwu „Cesarzową Piękna”- Panią Helenę Rubinstein, założycielkę słynnej marki kosmetycznej HR, uważaną za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata a mierzącą zaledwie 147 cm wzrostu.

“Cesarzowa piękna” zmieniła wizerunki milionów kobiet na całym świecie aplikując im swoje kosmetyki. Jednak zanim Helena Rubinstein zasłynęła marką kosmetyczną, wiodła pełne przygód życie. Pewnie znacie ją z portretów Salvadora Dali czy Pabla Picassa, na których była przedstawiana jako obwieszona klejnotami miliarderka, ale czy wiecie, że ta niesłychanie pracowita kobieta była kiedyś skromną Polką?

Helena Rubinstein urodziła się 25 grudnia 1872 w żydowskiej rodzinie na krakowskim Kazimierzu jako najstarsza z ośmiorga dzieci Hercla Naftalego Rubinsteina i Augusty Gitel Silberfeld.

Ojciec wysłał ją na studia medyczne, które Helena porzuciła, ponieważ nie potrafiła znieść zapachu leków i widoku krwi.

W 1900 roku wyjechała do rodziny do Wiednia, po czym postanowiła wyjechać do wuja do Australii, gdzie podjęła pracę w aptece. Matka zapakowała jej wtedy na podróż 12 flakoników kremu sporządzonego przez dr Jacoba Lykusky’ego. Krem ten miał sprawiać, że skóra w ciepłym australijskim klimacie nie powinna się wysuszać. Polski krem zrobił szybko ogromną furorę a coraz więcej ludzi zaczęło się interesować tym pochodzącym z Krakowa specyfikiem. Do Heleny zaczęły przychodzić regularnie paczki z rodzinnego miasta. W końcu pozyskała recepturę kremu i zaczęła go wytwarzać samodzielnie i sprzedawać pod nazwą Krem Valeze.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/Helena-Rubinstein.jpegKrem cieszył się ogromnym zainteresowanie, do tego stopnia, że Helena nie pracowała już w pojedynkę. Wraz z kolejnymi sukcesami zdecydowała się wyjechać do Europy, gdzie zgłębiała wiedzę z dziedzin takich jak: dermatologia, estetyka czy przemiana materii.

W 1907 roku osiadła w Londynie, gdzie otworzyła instytut kosmetyczny, w którym powstała linia kosmetyczna Valeze, na którą składały się: kremy na dzień i na noc, płyny ściągające i tonizujące oraz maseczki przeciwtrądzikowe.

Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej Helena Rubinstein trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie w głównych miastach otwiera swoje salony urody. Helena miała talent do prowadzenia swoich interesów, czego najlepszym przykładem jest to, że w 1928 roku sprzedała wszystkie udziały w amerykańskim przedsiębiorstwie za 8 mln dolarów, a po wybuchu światowego kryzysu odkupiła je za sumę czterokrotnie niższą.

Po drugiej wojnie światowej firma konsekwentnie wprowadzała innowacyjne rozwiązania w dziedzinie kosmetyków a Helena Rubinstein została jedną z najbogatszych kobiet na świecie. W czerwcu 1956 roku wylansowała pierwszą na świecie emulsję nawilżającą Skin Dew. Dwa lata później ukazała się Mascara Matic, nazwana później Long Lash – automatyczny tusz w spirali z uzupełnieniem.

Helena Rubinstein zmarła 1 kwietnia 1965 w Nowym Jorku, w wieku 93 lat.

Pozdrawiam, Kasia Skoczylas

Polecamy również wcześniejszy tekst o życiu Maxa Factora.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/b_3_21154.jpg
http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/70915_maquillage-helena-rubinstein-printemps-ete-1.jpg

 

1440 Total Views 2 Views Today

Kasia Skoczylas