PLAN SUKCESJI MAJĄTKU

Termin ten wydaje się być skomplikowany. Jednak zagłębiając się w niego, można dostrzec jego uniwersalność i obecność w życiu każdej rodziny. Każdy, kto posiada majątek, jest narażony na zagrożenia jakie niesie ze sobą jego brak. Co kryje się więc za tym zagadnieniem?

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/sukcesja-majątkowa.jpg

Plan Sukcesji oznacza więc celowe działanie za życia, mające zabezpieczyć spadkobierców, ich majątek rodzinny oraz firmy w określony przez spadkodawcę sposób, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń prawnych, finansowych oraz podatkowych.

Choć w takich miejscach jak Ameryka czy kraje Europejskie Plan Sukcesji Majątkowej jest znanym i stosowanym zabezpieczeniem, w naszym kraju dopiero zaczyna rosnąć świadomość zagrożeń związanych z jego brakiem. Uczymy się na własnych błędach, często dostrzegając zagrożenia dopiero wtedy, kiedy dotknie nas jakieś nieszczęście. Pozornie poukładana sytuacja majątkowa może w razie śmierci osoby kluczowej okazać się zabójcza również dla jego majątku, firmy oraz rodziny.

Nieświadomość pewnych zapisów prawnych, powoduje wiele szkód w razie śmierci właściciela majątku. Aby tego uniknąć, należy głęboko zastanowić się nad swoją obecną sytuacją w kontekście posiadanego majątku:
Co stało by się z nim w razie mojej śmierci?
Co stało by się z moim majątkiem w razie śmierci mojego wspólnika w biznesie?
Czy mogę bez przeszkód zarządzać majątkiem w razie śmierci współmałżonka?

Często wydaje nam się, że nic złego nie będzie miało miejsca, bo przecież prawo reguluje zarówno dziedziczenie jak i przekazywanie majątku firmy. I w tym właśnie miejscu popełniamy podstawowy błąd. Prawo owszem, dokładnie wyznacza losy majątku po śmierci zarówno właściciela firmy jak i osoby kluczowej w rodzinie, jest ono jednak uniwersalne. Nie bierze pod uwagę prywatnej sytuacji, nie odnosi się do naszych sympatii i antypatii ani do marzeń i pozycji w rodzinie i w firmie. Plan sukcesji majątkowej jest niczym innym, jak przeanalizowaniem obecnej sytuacji oraz zaplanowaniem losów majątku zgodnie z własną wolą.

Pozdrawiam, Weronika Kołbuc

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie Weroniki.

683 Total Views 1 Views Today

Kasia Skoczylas