SŁAWNI POLACY: MAX FACTOR- POCHODZĄCY Z POLSKI PRODUCENT I WYNALAZCA KOSMETYKÓW, ZAŁOŻYCIEL FIRMY MAX FACTOR

Kobiety na całym świecie znają kosmetyki Max Factor, ale niewiele osób wie, że twórcą tej rozpoznawalnej marki był Polak. Maksymilian Faktorowicz, bo tak się naprawdę nazywał, był pionierem sztuki makijażu, który zachwycił świat kreatywnością i innowacyjnymi projektami. Max Factor to marka, od której zaczyna się właściwa historia makijażu.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/13.jpgMax Factor naprawdę nazywał się Maksymilian Faktorowicz i urodził się 15 września 1872 r. w Zduńskiej Woli koło Łodzi w biednej wielodzietnej rodzinie żydowskiej.

Maksymilian swoje dzieciństwo spędził w Polsce, jednak w wieku kilkunastu lat, wraz z rodziną wyjechał do Rosji. Trudne warunki materialne wielodzietnej żydowskiej rodziny, śmierć matki i próba wyżywienia przez ojca 11 osobowej rodziny zmusiły go w wieku 14 lat do podjęcia pracy pomocnika aptekarza. Maksymilian uwielbiał mieszać, eksperymentować z upiększającymi recepturami i tworzyć nowe. Zaczął marzyć o własnej firmie… a marzenie to spełniło się dość szybko.

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej dwudziestoletni Maksymilian otworzył swój własny sklepik drogeryjno- perukarski na przedmieściach Moskwy. Kremy, perfumy, róże i peruki – były jego asortymentem. Jednym z jego osiągnięć w tym czasie było wykonywanie charakteryzacji aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Doskonałe makijaże jakie wykonywał stały się dla niego przepustką do świata rosyjskich elit i carskiego dworu Aleksandra Mikołajewicza Romanowa.

Sukcesy zawodowe szły Maksymilianowi w parze z osobistymi. Zakochał się w rosyjskiej Żydówce Esterze. W 1904 roku byli już szczęśliwym małżeństwem i rodzicami trojga dzieci.
Maksymilian miał wspaniałą rodzinę, prowadził dostatnie życie i cieszył się uznaniem wśród rosyjskiej elity, jednak jako syn polskiego Żyda czuł się jednak niewolnikiem carskiego dworu. Postanowił więc uciec z Rosji na zawsze.http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/22.jpg

Szybko nadarzyła się ku temu okazja ponieważ w Stanach Zjednoczonych odbywały się Światowe Targi Kosmetyków.

13 lutego 1904 r. Maksymilian Faktorowicz wraz z rodziną i skromnym dobytkiem oraz 40 tysiącami dolarów wsiedli na pokład statku płynącego z Habsburga do Nowego Jorku. Po kilkunastu dniach podróży dopłynęli do Ellis – wyspy, która dla tysięcy europejskich emigrantów była bramą do nowego, lepszego świata. W biurze emigracyjnym urzędnik źle zapisał jego nazwisko i w taki właśnie sposób narodził się Max Factor.

W 1907 Max otworzył mały sklepik drogeryjno- perukarski w Los Angeles pracując jednocześnie jako uliczny makijażysta. W tamtych czasach aktorzy musieli sami zadbać o charakteryzację, korzystali więc coraz częściej z jego usług.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/31.jpgGwiazdy kina niemego takie jak Mabel Norman, Gloria Swanson, Charlie Chaplin szybko docenili jego profesjonalizm i doświadczenie. Max Factor szybko zauważył, że kamera widzi zupełnie inaczej, niż ludzkie oko. Odkrył, że naturalny wygląd twarzy aktorek i aktorów można uzyskać za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, a makijaż musi współgrać z naturalnymi odcieniami skóry, oczu i włosów.

W 1914 r. kiedy Pola Negri rozpoczynała swoją wielką karierę, grając w filmie „Niewolnica zmysłów” polski emigrant Max Factor opracował niezwykły specyfik do makijażu, który raz na zawsze odmieni historię makijażu.
– Genialne, niesamowite, niewiarygodne! – mówiły gwiazdy kina, zachwalając make-up Max Factora (był twórcą angielskiego wyrazu make-up). To łatwo nakładany i zmywany podkład w kremie, który nie zastyga na twarzy, lecz idealnie stapia się ze skórą.

W 1931 r. Max Factor podjął się ucharakteryzowania Borisa Karloffa. Aktor miał zagrać rolę potwora stworzonego przez doktora Frankensteina w filmie Jamesa Whale’a. Max otrzymał za tę charakteryzację Oscara- Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/3a.jpg
Factor był w swojej pracy prawdziwym innowatorem. Mówi się, że zrewolucjonizował makijaż filmowy oraz właściwie cały przemysł kosmetyczny. Wynalazł korektor oraz podkład w kremie, który nie tyko był wygodny w użyciu, lecz także dobrze wyglądał przy sztucznym oświetleniu planu filmowego. Jako pierwszy zaczął też pakować kosmetyki do tubek oraz stworzył praktyczne opakowanie na szminkę, wykorzystywane do dziś. Zrewolucjonizował również perukarstwo, wpływając na tworzenie imitacji fryzur z prawdziwych włosów zamiast wykorzystywanej wcześniej niepraktycznej wełny czy słomy

Max Factor zginął w wypadku samochodowym 30 sierpnia 1938 r. Jego przyjaciele twierdzą, że główną przyczyną kraksy był stres wywołany zastraszeniem, anonimową groźbą jaką otrzymał. Firmę przejął wtedy jego syn Frank, który zmienił imię dla potrzeb marketingowych na Max. Kierował nią do początku lat dziewięćdziesiątych, tworząc jedno z największych imperiów kosmetycznych świata.

Pozdrawiam, Kasia Skoczylas

http://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2013/01/43.jpg

2645 Total Views 3 Views Today

Kasia Skoczylas