Suchość pochwy – jak leczyć?

Suchość pochwy to coraz częściej spotykany problem, z którym borykają się kobiety. Przyczyn jego występowania może być wiele. Niezależnie od tego, czym jest spowodowana suchość pochwy, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Przyczynia się również częstszego powstawania infekcji dróg rodnych, ale również pogarsza jakość współżycia.

Suchość pochwy – najczęstsze przyczyny powstawania

Suchość pochwy to dolegliwość polegająca na małym nawilżeniu pochwy i jej okolic. Najczęstszą tego przyczyną są zaburzenia hormonalne, a konkretnie niedostateczna ilość estrogenu. To właśnie on odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia pochwy i sromu. Najczęściej z problemem niedostatecznej ilości estrogenu zmagają się kobiety po przebytej ciąży lub w okresie laktacji, a także po przebytych chorobach nowotworowych czy dolegliwości związanych z układem rozrodczym. Jedyną przyczyną nie są wyłącznie zaburzenia hormonalne. Ponadto innymi powodami wysuszenia pochwy jest stosowanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji okolicy intymnych. Często podrażniają delikatną błonę śluzową oraz nadmiernie wysuszają pochwę i srom. Do wysuszenia okolic intymnych może się również przyczyniać przyjmowanie określonej grupy leków. Niektóre z nich wywołują silne uczucie suchości.

Główne objawy suchości pochwy

Objawy suchości pochwy różnią się przebiegiem w zależności od pacjentki. Jednak do najczęstszych z nich należą: ból, pieczenie, a także uporczywy świąd. Dolegliwości często nasilają się w trakcie oddawania moczu i współżycia. Pojawiają się również problemy z częstotliwością oddawania moczu – jest ono zbyt częste lub wręcz przeciwnie -niedostateczne. Wszystkie z występujących objawów wywołują dyskomfort, a także utrudniają zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.

Jak zdiagnozować suchość pochwy?

Objawy suchości pochwy często przypominają inne schorzenia intymne, dlatego istotna jest odpowiednia diagnoza. W tym celu należy przede wszystkim udać się do lekarza ginekologa. Poza podstawowym badaniem, z reguły zleca on również wykonanie badań pomocniczych takich jak: badanie moczu oraz hormonów. Pozwala to na dokładne ustalenie przyczyny zjawiska, a także sięgnięcie po odpowiednie metody leczenia.

Jakie są skutki nieleczonego schorzenia?

Suchość pochwy tylko z pozoru wydaje się niegroźnym schorzeniem. W rzeczywistości niesie za sobą różnego rodzaju powikłania. Nieodpowiedni poziom nawilżenia sprzyja występowaniu otarć i skaleczeń, a także powstawania infekcji na tle bakteryjnym. Suchość pochwy sprzyja powstawaniu nawracających infekcji, które osłabiają organizm i sam narząd rodny. Nadmierna suchość sprawia, że okolice intymne są większym stopniu podatne nie tylko na działanie bakterii, ale również na mechaniczne uszkodzenia.
Suchość pochwy zaburza również współżycie, co jest powodem rosnącego niezadowolenia z życia seksualnego, a niejednokrotnie ma również wpływ na pogorszenie relacji z partnerem. Z czasem dolegliwości bólowe nasilają się, co wpływa również na utrudnienie codziennego funkcjonowania.

Jak przebiega leczenie suchości pochwy?

Leczenie opiera się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych. W tym celu zostały opracowane specjalistyczne żele nawilżające na suchość pochwy. Ich skład jest często wzbogacony naturalnymi substancjami o silnych właściwościach nawilżających. Ma to również na celu regenerację wysuszonego naskórka. Należy również zadbać o umiejętny dobór preparatów pielęgnacyjnych, które nie mogą powodować żadnego rodzaju podrażnień. W przypadku silnego spadku estrogenów stosowana jest najczęściej terapia hormonalna. Leczenie jest dostosowane do przyczyny, która powoduje suchość pochwy. Zdarza się, że ma ona podłoże psychologiczne. W tym przypadku jest konieczna wizyta u seksuologa. Podobnie, jak w przypadku innych schorzeń, również w tym przypadku ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu od środka. Zalecane jest spożywanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Dużą rolę odgrywa również dieta. Ta powinna być bogata w witaminy i liczne substancje odżywcze, w szczególności warzywa, ryby, a także owoce i orzechy.