Skuteczna profilaktyka raka jelita grubego

„Jesteś tym, co jesz” – w tej słynnej sentencji, którą powtarza wielu dietetyków jest wiele prawdy. W końcu dieta bogata w węglowodany i tłuszcze trans niechybnie prowadzi do cukrzycy typu drugiego, otłuszczenia wątroby, a także zaburzeń metabolizmu, wskutek czego tyjemy i powiększamy tkankę tłuszczową. Taka dieta wpływa również na układ krążenia w końcu nadmiar tłuszczu trafia do krwioobiegu, tworząc groźne złogi powodujące zakrzepy czy nawet zatory. Warto więc zadbać o swoje zdrowie zawczasu i zmienić nawyki żywieniowe. Może nas w tym wspomóc błonnik witalny, który jest również skutecznym suplementem diety w profilaktyce raka jelita grubego, co potwierdzają liczne badania.

Czynniki sprzyjające nowotworom jelita grubego

Niewłaściwa i tłusta dieta, a także BMI powyżej 30 zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jeśli do tego cierpi się na przewlekłe zaparcia oraz bóle brzucha, to takie ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej. Do tego dochodzą rzecz jasna czynniki genetyczne, które również sprawiają, że dana osoba znajduje się w grupie ryzyka. Podobnie rzecz ma się z przebytymi przewlekłymi chorobami jelit. Dlatego w każdym przypadku i niezależnie od wagi należy wspomagać naturalną perystaltykę jelit, spożywając na zdrowie błonnik witalny.

Dlaczego błonnik witalny jest skuteczny w profilaktyce raka jelita grubego?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że żaden suplement diety nie może dać gwarancji, że nie zachoruje się na nowotwór. Jednak, jeśli jego spożywanie może zmniejszać ryzyko zachorowania, to warto po niego sięgnąć. Przede wszystkim ma on zdolność oczyszczania organizmu z toksyn, w tym metali ciężkich. Wszelkie złogi jelitowe mogą powodować powstawanie w jelitach gruczolaków. Są one jeszcze niezłośliwymi zmianami, jednak ze względu na działanie wolnych rodników mogą się zezłośliwić. Naturalny błonnik witalny powoduje metabolizowanie substancji kancerogennych, dzięki czemu ich kontakt z błoną śluzową jelita jest ograniczony. Poza tym, że błonnik powoduje wydalanie szkodliwych substancji, to również wpływa na mnożenie się korzystnych bakterii jelitowych, które budują barierę ochronną w postaci flory jelitowej.

Unikaj czerwonego mięsa

Spożywanie czerwonego mięsa, według lekarzy badających czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Błonnik witalny może zniwelować ilość wchłanianego razem z mięsem tłuszczu. Niemniej jednak nie można liczyć na jego zbawienne działanie. Trzeba przede wszystkim ograniczyć ilość spożywanej wołowiny i jagnięciny. Według WHO nie można przekraczać 0,5 kg na tydzień w przypadku ich spożywania. Lepiej jest sięgać po chude mięso, a najlepiej przynajmniej dwa dni w tygodniu uczynić jarskie, a w pozostałe dwa spożywać ryby. Metabolizowanie tłustego jedzenia może wspomóc również wino, które zawiera flawonoidy, czyli antyrakowe przeciwutleniacze. Oczywiście tylko w niewielkich ilościach, spożywane do posiłku.

Zapisz się na kolonoskopię

Poza profilaktyką w postaci diety i skutecznej detoksykacji, bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań. W przypadku raka jelita grubego, takim badaniem jest kolonoskopia, która pozwala określić czy w jelicie znajdują się zmiany i pobrać w przypadku stwierdzenia polipów wycinek do badania histopatologicznego, które może określić czy nie jest to zmiana złośliwa. Oczywiście w trakcie badania, kiedy pacjent jest znieczulony mogą zostać usunięte polipy z jelita, dzięki czemu wyraźnie poprawi się stan zdrowia. Umożliwia to zastosowanie mikrochirurgii endoskopowej. Zatem pacjent może jednocześnie odbyć badanie i zabieg usunięcia zmian. Przed badaniem konieczne jest gruntowne oczyszczenie jelita ze złogów, w tym celu pije się specjalny płyn, który ma działanie przeczyszczając, a poza tym jedynie wodę. W tym czasie, czyli przez 1-2 dni, trzeba zrobić głodówkę. Jest to jednak w pełni bezpieczne. Samo badanie odbywa się w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesne.

Warto korzystać zarówno z regularnych badań, jak i suplementów diety, takich jak błonnik witalny, poprawiających ruchy robaczkowe jelita grubego stanowi skuteczną profilaktykę raka jelita grubego. Warto zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z tego, co oferuje nam dieta i medycyna.