Popuszczanie moczu w ciąży – przyczyny

Kolorowa prasa, portale społecznościowe oraz znane programy telewizyjne opowiadają o wspaniałym okresie ciąży. Rzeczywistość jednak czasem odbiega od tego idealnego obrazka. Konfrontacja z nią, którą przeżywają kobiety będące po raz pierwszy w ciąży, bywa bolesna. Okres ciąży ma swoje blaski, ale także cienie, a jednym z nich jest popuszczanie moczu. Nie ma jednak powodu do paniki, ten objaw najczęściej ustępuje zaraz po porodzie.

Kobiety, które zamierzają zajść w ciążę niejednokrotnie nie spodziewają się, że ich wyobrażenia o niej nie zawsze wyglądają tak jak na obrazkach, które im przedstawia się w mediach. W Internecie, w kolorowej prasie i telewizji widzi się uśmiechnięte twarze przyszłych mam, które biegają, pływają, jeżdżą na rowerze, pracują albo przygotowują przecudne pokoiki dla maluszków. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Kobiety często czują się zmęczone, cierpią na nudności, nieprzyjemną zgagę brak im sił. Do tego dochodzą jeszcze męczące wahania nastrojów, co bywa trudne dla całej rodziny. Jakby tego było mało, w dalszych etapach może występować popuszczanie moczu w ciąży, co czasem utrudnia nawet normalne funkcjonowanie. Należy mówić głośno o tym jak to jest tak naprawdę z tą ciążą, aby przyszłe mamy nie były zaskoczone realiami.

Popuszczanie moczu w ciąży – przyczyny

Nietrzymanie moczu w ciąży, to najczęściej tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Bezpośredni wpływ wywiera powiększająca się macica, która coraz bardziej naciska na pęcherz. To wywołuje uczucie parcia na mocz.

Drugą przyczyną nietrzymania moczu w mogą być rozciągnięte i rozluźnione mięśnie krocza. Odpowiedzialne za nie są zmiany hormonalne o organizmie kobiety ciężarnej. Pamiętajmy, że ciąża to nie tylko rosnący w brzuchu mały człowiek, ale także ogromne zmiany zachodzące w ciele kobiety. Zamiany te są niezbędne, aby odpowiednio przygotować ją do porodu. Jest przecież jasne, że aby na świecie pojawił się maluszek, organizm musi utorować mu drogę.

Popuszczanie moczu w ciąży pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze, jednak planując dziecko, warto wiedzieć, że taki problem może pojawić się w całym okresie ciąży. W trzecim trymestrze rozmiary macicy są już niemal docelowe, a i maluszek też nabiera coraz większej masy ciała.

Aby nie demonizować jednak problemu spieszymy uspokoić przyszłe mamy, że problem z nietrzymaniem moczu, znika niedługo po porodzie. Jeżeli jednak problem nie zniknie – należy udać się do lekarza.

Popuszczanie moczu w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Nie jest tajemnicą, że wielu dolegliwościom można zapobiec lub ograniczyć ich niemiłe efekty poprzez profilaktykę. Tak jest także w przypadku nietrzymania moczu w czasie ciąży, którego powodem najczęściej jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. Można je wzmacniać poprzez trening, który polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni biorących udział w kontrolowaniu oddawania moczu. O takim treningu z pewnością słyszała większość kobiet, bo temat ten nawet był poruszany w znanych serialach kierowanych do kobiecej widowni.

Ćwiczenia te są bardzo łatwe i można je wykonywać niemal wszędzie, ale trzeba to robić systematycznie i wcale nie dopiero będąc w ciąży. Zatem kobiety, które planują powiększenie rodziny, już na kilka miesięcy wcześniej powinny zacząć ćwiczyć. Jeśli jednak mimo to w ciąży przydarzy się popuszczanie moczu, to warto skorzystać ze specjalnych wkładek higienicznych, które zniwelują przykre uczucie i zapewnią pewność siebie każdej ciężarnej oczekującej na swoje ukochane dziecko. Te specjalne wkładki ułatwią też utrzymanie higieny, co pozwoli zapobiec niepożądanym infekcjom.