Nie taki botox straszny jak go malują

Substancja znana w medycynie estetycznej jako toksyna botulinowa. Celem jej stosowania jest głównie usuwanie zmarszczek twarzy u kobiet i mężczyzn. Kurze łapki po zabiegu z użyciem botoksu znikają na ponad pół roku, po czasie można zabieg powtórzyć. Często mylnie utożsamiany jest z wypełniaczami, używanymi, by wypełnić pojawiające się z wiekiem ubytki tkanki tłuszczowej.

Zanim rozpowszechniono używanie botoxu w celu usuwania zmarszczek, był on wykorzystywany w latach 70 dwudziestego wieku przy leczeniu zeza. Po tym odkryciu botoksu zaczęto stosować w medycynie estetycznej. Zabiegi są bezpieczne dzięki stosowaniu odpowiednich ilości toksyny.

Botoks oprócz zalet, które są powszechnie znane ma kilka innych przeznaczeń. Potrafi pomóc nie tylko przy liftingu twarzy!

Toksyna botulinowa swoją markę zawdzięcza głównie usuwaniu zmarszczek mimicznych. Media wszelkiego rodzaju ukazujące ludzi showbiznesu, którzy sprawiają wrażenie niestarzejących się, zapewniły botoksowi odpowiednią reklamę, lecz może on pomóc nie tylko przy wygładzaniu twarzy.

Alternatywne zastosowania toksyny botulinowej:

  • kurcz powiek – toksyna wsztrzykiwana w odpowiednie miejsce
  • leczenie nadpotliwości – zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości botoksu, który blokuje działanie gruczołuów potowych
  • leczenie migreny – taką metodę leczenia stosuje się w przypadku nieskuteczności innych sposobów

Czy botox jest dobry dla wszystkich bez wyjątku?

Z możliwości toksyny botulinowej w pewnym wieku prawdopodobnie chciałby skorzystać każdy, lecz w związku z wykonywanym zabiegiem, do którego nie każdy organizm jest przystosowany, nie wszyscy mają taką możliwość. Na szczęście utrudnienia w stosowaniu botoksu nie są duże, choć zawsze warto się z nimi zaznajomić.

Przeciwwskazania

  • ciąży i okres karmienia piersią
  • nadwrażliwość na składniki preparatu
  • problemy z krzepnięciem krwi
  • choroby zapalne skóry – mając np. atopowe zapalenie skóry mogą wystąpić jeszcze silniejsze przesuszenia
  • zażywanie leków rozrzedzających krew- botox może spowodować większe siniaki

Botoks a kwas hialuronowy

W celu usuwania zmarszczek można wykorzystać też zabieg na twarz kwasem hialuronowym. W zależności od kondycji skóry dobry lekarz powinien zasugerować odpowiedni sposób terapii.
Warto jednak zwrócić uwagę, iż botox częściej stosowany jest do górnych części twarzy, okolic oczu i czoła, gdzie powstają zmarszczki mimiczne czy tzw. kurze łapki. Mezoterapia kwasem hialuronowym stosowana jest powszechniej do korekcji okolic ust i nosa.
Coraz popularniejszy zabieg na twarz to nici hialuronowe, gdzie wprowadza się w skórę odpowiednie ilości preparatu. Celem tego jest modelowanie wybranego obszaru.

Co robić, a czego nie robić po zabiegu?

Zaletą zabiegu jest na pewno to, iż nie jest po nim potrzebny okres rekonwalescencji. Obostrzenia dotyczą bardziej wpływu na wygląd niż na zdrowie, choć nigdy nie należy ich bagatelizować.
Warto odpuścić używki takie jak np. alkohol, który działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, przez co istnieje możliwość powstawania siniaków.
Nie należy masować, a najlepiej w ogóle nie dotykać miejsc, w które był wstrzykiwany botox, może to sprawić, że preparat przeniesie się w inne miejsce, co może dać niezamierzone efekty. Najlepiej odpuścić wysiłek fizyczny.

Miejsce, w którym skorzystasz z dobrodziejstw botoksu

Znajdująca się w Krakowie Klinika Medycyny Estetycznej Belenda oferuje zabiegi botoksem, kwasem hialuronowym w dodatku można skorzystać tam z laseroterapii, licznych ofert peelingu twarzy oraz powiększania ust. Krakowski instytut udostępnia liczne promocje, które pozwalają sporo zaoszczędzić na zabiegach, które pozwalają dłużej cieszyć się pięknem.