Leczenie kanałowe- jak przebiega i kiedy się je wykonuje.

Bóle zęba i dziąseł potrafią skutecznie pozbawić człowieka sił. Często powodem takich problemów jest nieprawidłowa higiena czy geny, które odpowiadają za mocne zęby. Leczenie kanałowe jest jedną z metod leczenia problemów związanych z zębami. Kiedy się je wykonuje i jak przebiega ten proces?

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy się je wykonuje?

Dentyści skutecznie starają się zapobiegać powstawaniu problemów w jamie ustnej. Dlatego tak ważne są regularne spotkania kontrolne u tych lekarzy. Niekiedy jednak problemy są na tak zaawansowanym poziomie, że konieczne staje się zastosowanie leczenia kanałowego. Bardzo często bóle zębów mają swoje źródło wewnątrz zęba. W takich przypadkach stosuje się właśnie taką metodę. Zęby leczy się metodą kanałową wtedy, gdy próchnica zaczyna atakować miazgę zęba. Wtedy zaczyna pojawiać się stan zapalny. Oczywiście, jak każda wizyta u dentysty, tak i spotkanie na leczenie kanałowe nie będzie należało do przyjemnych wizyt. Jednak tylko takie rozwiązanie jest w stanie pomóc rozstać się z bólem. Kiedy tabletki przeciwbólowe nie pomagają, to znak, że sprawa jest poważna.

Jak przebiega proces leczenia kanałowego?

Na samym początku lekarz powinien dokładnie zbadać chorego zęba i określić, jakie działania trzeba podjąć. Pierwszym krokiem będzie dokładne oczyszczenie kanałów z miazgi. Jeśli kanał został dokładnie oczyszczony, do środka dentysta wprowadza specjalne leki, które pozwalają na dalsze leczenie zęba. Jest to część pierwszej wizyty. Kolejne spotkanie z lekarzem polega na wdrożeniu odpowiedniego leku, który ma na celu zalać pustą i chorą przestrzeń, nową i zdrową tkanką. Ten moment jest zdecydowanie najważniejszą częścią całego leczenia kanałowego. Wprowadzenie nowej tkanki musi być precyzyjnie wykonane. Jeśli proces ten nie będzie wykonany dokładnie, istnieje możliwość, że konieczne będzie powtórzenie leczenia kanałowego. Problemy z tym związane mogą również doprowadzić do usunięcia chorego zęba.

Skuteczność leczenia kanałowego

Badania potwierdzają, że ponad 80 procent pacjentów jest zadowolonych z leczenia kanałowego. Większa część chorych osób potwierdza, że zęby zostały skutecznie wyleczone. Oczywiście warto wspomnieć również o kwestii pieniężnej. Jeśli pacjent decyduje się na prywatne zabiegi, musi zdawać sobie sprawę, że będzie to dość spory wydatek. Istnieje jednak możliwość, aby zabieg ten został sfinansowany przez państwo. Niekiedy ceny za wykonanie takiego zabiegu mogą osiągnąć nawet 1000 złotych. Oczywiście przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie leczenia kanałowego, warto jest znaleźć dobrych specjalistów, którzy wykonają ten trudny zabieg dokładnie.

Podstawą zdrowych zębów jest przede wszystkim higiena. Codzienne mycie zębów po każdym posiłku pomoże dbać o szkliwo. Tym samym sposobem próchnica nie będzie tak szkodliwa. Regularne wizyty kontrolne u dentysty również pomogą zapewnić prawidłowy stan zębów i dziąseł. Jednak kiedy problemy nie ustępują, lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na leczenie kanałowe, które skutecznie zmniejszy ból.