Koszula do pracy – jaką wybrać i jak o nią dbać, by służyła jak najdłużej?

Bawełniana koszula to ponadczasowa garderoba, którą w swojej szafie powinien mieć każdy, zarówno kobieta, jak i mężczyzna – zwłaszcza jeśli wykonuje pracę biurową. Dress code w korporacjach jest nieubłagany, nie pozostawia żadnej taryfy ulgowej. Niezawodna i wiecznie modna koszula o mniej lub bardziej tradycyjnym kroju zdecydowanie wygrałaby przegląd najbardziej ponadczasowych ubrań. Jak wybierać koszulę, jaki materiał sprawdzi się najlepiej, jak o nią dbać by na długo zagościła w naszej szafie – na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jaka tkanina na koszulę sprawdzi się najlepiej?

Koszule, w zasadzie, szyje się z wielu tkanin, najczęściej jednak w sklepach spotkać można koszule bawełniane. Jest to najbardziej uniwersalna tkanina, mająca szerokie zastosowanie, a jej naturalne roślinne pochodzenie sprawia że jest to materiał oddychający – czyli przepuszczający powietrze. Bawełna nie jest wymagająca w pielęgnacji, nie gniecie się tak łatwo i można ją prać i suszyć w wyższych temperaturach.

Równie popularną tkaniną koszulową jest wiskoza, nazywana również – nie bez kozery – sztuczną bawełną. Posiada wszystkie prawie właściwości bawełny, jest jednak materiałem bardziej podatnym na gniecenie się i powinna być prana w niższych temperaturach ze względu na możliwe odkształcenia.

Szczytem luksusu i elegancji są koszule szyte z tak szlachetnych materiałów, jak jedwab czy kaszmir. Są to materiały pochodzenia naturalnego, zwierzęcego. Jedwab jest produkowany z nici tkanych przez owady zwane jedwabnikami, natomiast kaszmir to wełna z kóz himalajskich. Zarówno jedwab, jak i kaszmir są bardzo szlachetnymi materiałami, odznaczającymi się właściwościami termoizolacyjnymi i łatwo przepuszczającymi powietrze. Dodatkowo niepowtarzalna miękkość, delikatność i wygląd tych tkanin są gwarancją tego, że będziemy w nich czuli się świetnie i wyglądali rewelacyjnie.

Niezależnie od tego, na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy, należy wybierać te które mogą się poszczycić certyfikatami potwierdzającymi ich wysoką jakość.

Na jaki krój koszuli się zdecydować i jak wybrać rozmiar?

Krój koszuli to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od płci, jak i figury. Dodatkowy czynnik to trendy, które panują w danym sezonie. Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka wysokogatunkowych tkanin, różne desenie, kroje mniej lub bardziej opinające, wersje slim fit lub regular. W zależności od możliwości jakie daje nam figura i naszych własnych upodobań, możemy wybrać najbardziej odpowiedni dla nas krój.

W doborze rozmiaru najistotniejszych jest pięć wymiarów. Obwód klatki piersiowej, mierzony w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej. Pomiaru obwodu talii, z kolei, dokonuje się w najwęższym miejscu na wysokości talii. Długość rękawa mierzona jest od punktu, w którym szew łączy ramię z barkiem , aż do końca mankietu. Kolejne dwie wartości ważne przy doborze rozmiaru koszuli to długość kołnierzyka oraz długość całkowita, będąca długością od karku do końca koszuli.

Jak dbać o koszulę?

By koszula służyła jak najdłużej, ważne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń producenta dotyczących pielęgnacji, umieszczonych na metce. Stosowanie się do tych zasad zagwarantuje nam długowieczność materiału. Sposoby pielęgnacji uzależnione są od rodzaju tkaniny, z którego uszyta jest koszula – każdy materiał jest inny, dlatego bawełna, na przykład, może być prana w wyższej temperaturze niż jedwab czy wiskoza. Podobnie wygląda kwestia prasowania – zanim przystąpimy do prasowania koszuli, należy ustawić odpowiedni program na żelazku, a tym samym odpowiednią temperaturę.

Artykuł napisany w oparciu o blog Sklep Antex.