Jakie typy szklarni można wybrać do swojego ogrodu?

Dysponując dostateczną ilością miejsca w swoim ogrodzie można z sukcesem zainwestować w szklarnię, która stanie się centrum przydomowego ogrodnictwa. Dobrze dobrana i umiejscowiona cieplarnia nie tylko spełni swoje zadanie w sensie praktycznym, ale stanie się również obiektem nowoczesnym, przyciągającym uwagę gości i sąsiadów. Możemy znaleźć wiele rodzajów szklarni, jednakże kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę – przede wszystkim ze względu na to, że są one przeznaczone do indywidualnego, przydomowego hodowania roślin.

Najpopularniejsze typy szklarni do ogrodu

Konstrukcje cieplarni będą od siebie różnić się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Nie jest on bez znaczenia – stabilniejsza bryła szklarni będzie mniej podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne, z kolei lekka cieplarnia, wykonana z poliwęglanowych i plastikowych elementów będzie łatwa np. łatwiejsza w przenoszeniu i modyfikowaniu. Zobacz szklarnie w sklepie ArlenTeam.

Specjalnie dla działkowiczów i do niewielkich ogrodów

Tunele foliowe ogrodowe wyróżniają się stabilną i odporną na opady atmosferyczne powłoką, wykonaną ze specjalnie wytworzonej syntetycznej folii. Dodatkowe wzmocnienie stanową metalowe profile. Dzięki nim szklarnia będzie odporna na mocny wiatr czy obfity deszcz. Zabezpieczona konstrukcja umożliwia użytkowanie tuneli przez cały rok, w związku z czym nie muszą być one demontowane ani przenoszone, co jest dużym ułatwieniem dla użytkownika.

Cieplarnia z poliwęglanu – najpopularniejszy wybór ogrodników

Biorąc pod uwagę wszystkie typy szklarni, to właśnie konstrukcja wykonana z poliwęglanu jest najpopularniejszą propozycją dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Polimer łączy w sobie cechy dwóch materiałów – szkła i metalu. Znakomicie przepuszcza promienie słoneczne do wnętrza szklarni, jednakże jedynie do pewnego poziomu, dzięki czemu rośliny będące wewnątrz konstrukcji „nie ugotują się”. Drugą cechą tego materiału jest jego imponująca wytrzymałość. Twardość poliwęglanu stosowanego w szklarniach może dorównywać właściwościom wielu metali, m.in. aluminium.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć przykładowe typy szklarni poliwęglanowych.

Konstrukcja z zaokrąglonym dachem – okrągłe typy szklarni

Konstrukcja, które może ważyć nawet 200 kg, zaś szklarnie przemysłowe mogą ważyć grubo powyżej tony. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie występuje konieczność okresowego docieplenia konkretnych gatunków roślin. Tego rodzaju cieplarnie wytrzymują nawet do 280kg/m2, są wzmacniane metalowymi elementami.

Przykładowe szklarnie okrągłe: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-okragle

Cieplarnia typu „domek” – prawdziwy dom dla roślin

Szpiczasty dach nie pozwala wodzie osiadać się na krawędziach konstrukcji, dzięki czemu nie jest ona dodatkowo obciążana. Wysunięty w górę dach umożliwia uprawę wysokich roślin – warzywa mają dużą swobodę do nieskrępowanego wzrostu. Solidny materiał poliwęglanowy zwiększa żywotność i odporność cieplarni na warunki zewnętrzne.