Jak sprawdzić świece żarowe?

Świece żarowe występują w silnikach wysokoprężnych Diesla (w silnikach benzynowych montowane są świece iskrowe). W samochodach nieco nowszych elektronika pokładowa sama informuje o konieczności wymiany świec. W starszych samochodach musimy je sprawdzać samodzielnie lub zlecić sprawdzenie podczas rutynowej kontroli w warsztacie.

Czy można samodzielnie sprawdzić świece żarowe?

Jak najbardziej można i nie jest to przesadnie skomplikowane. Najprostsza metodą jest użycie kontrolki z żarówką. Jeden koniec przewodu podłączamy do dodatniego bieguna akumulatora, drugi zaś do końcówki wkręconej świeci. Jeżeli świeca jest sprawna, żarówka powinna się zaświecić. Jeżeli jest przepalona, żarówka nie będzie się świeciła.

Uwaga! Ta metoda nie sprawdza się w przypadku zastosowania świec niskonapięciowych które mogą ulec uszkodzeniu po podłączeniu do akumulatora. W ich przypadku bezpieczniejszą metoda jest sprawdzenie oporności świec lub zmierzenie ilości pobieranego przez nie prądu. Możemy to zrobić amperomierzem, a w niektórych przypadkach również przez podłączenie świecy do komputera diagnostycznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając świece?

Przede wszystkim na ich parametry techniczne, a zwłaszcza napięcie i osiąganą temperaturę. Różnice w cenach świec są bardzo duże i za jedną świecę do tego samego samochodu możemy zapłacić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Nie warto inwestować w najtańsze produkty dlatego, że szybciej się one zużywają. W przypadku awarii jednej świecy bezpiecznie będzie wymienić jak najszybciej całych ich komplet.

Jak wykręcić świece żarowe?

Przy wykręcaniu świec należy uważać, są długie i cienkie, dlatego niestety łatwo pękają. Później usunięcie ich pozostałości z głowicy może być problematyczne.

Jeżeli świeca wykręca się opornie lub wydaje przy tym charakterystyczny pisk, znacznie lepiej będzie dogrzać silnik Aby uniknąć tego typu problemów, warto zarówno gwint, jak i trzonek świecy posmarować smarem zapobiegającym korozji.

Wymiana pękniętych świec potrafi być uciążliwa i skomplikowana, a w przypadku droższych modeli koszty zabiegu potrafią wzrosnąć do kilku tysięcy złotych.

Czy gwarancja obejmuje również wymianę świec żarowych

Coraz częściej kupując auta używane, możemy wykupić do nich gwarancję oferowaną przez podmioty trzecie, jak np. CarGarantie czy Spotawhell. Niestety nawet, jeżeli zdecydujemy się na auto używane z gwarancją, niemal na pewno nie obejmie ona wymiany świec żarowych. Jest to typowa naprawa eksploatacyjna, o którą powinniśmy, jako właściciele auta dbać sami. Potrzeba wymiany świec nie wynika  jakiejkolwiek wady, a jedynie z faktu ich eksploatacji.