Jak segregować śmieci?

Segregacja śmieci sprawia wielu z nas niemało problemów. W rzeczywistości nie ma jednak czego się bać. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zadbać o środowisko i wspierać tak potrzebny przecież recykling.

Segregacja śmieci

O istotnej funkcji, jaką pełni segregacja śmieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczegółowe przepisy i wytyczne zawarto w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Środowiska, lecz wszystkie zasady można streścić w jednym zdaniu. Otóż istotą JSSO, czyli Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, jest to, aby oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zatem w praktyce – jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

Zacznijmy od metali i tworzysz sztucznych. W tych pojemnikach możesz umieścić m.in. odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, nakrętki, opakowania po środkach czystości, takich jak proszki do prania, a także po kosmetykach, jak pasty do zębów czy płyny do mycia.

Nie można tu natomiast umieścić plastikowych pojemników i butelek wraz z ich zawartością, opakowań po lekach, zużytych artykułów medycznych, plastikowych zabawek, części samochodowych czy opakowań po olejach silnikowych. Dzięki temu ułatwisz recykling tego typu elementów.

Jak segregować śmieci papierowe? Do pojemników z papierem można wyrzucać m.in. katalogi, ulotki, prospekty, opakowania z papieru, kartony, tektury, książki i zeszyty, czasopisma i gazety, worki papierowe i torby, a także papier pakowy. W tych pojemnikach nie należy natomiast umieszczać ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, kartonów po napojach i mleku, lakierowanego papieru, papieru powleczonego folią, mocno zabrudzonego papieru, worków papierowych np. po nawozach czy cemencie, tapet, jednorazowych pieluch, zatłuszczonych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych.

W przypadku szkła sprawa jest dosyć prosta. W pojemnikach należy umieścić słoiki i butelki po żywności i napojach, wliczając w to także butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, a także szklane opakowania po kosmetykach, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Opakowania można przed wyrzuceniem opłukać.

W pojemnikach na szkło nie wolno natomiast umieszczać doniczek, porcelany, kryształów, ceramiki, szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy z woskiem, reflektorów, żarówek, świetlówek, opakowań po olejach, rozpuszczalnikach i lekach, luster, szyb okiennych, monitorów, strzykawek oraz termometrów.

Do odpadów biodegradowalnych zalicza się m.in. gałęzie krzewów i drzew, odpadki owocowe i warzywne, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny, korę drzew, niezaimpregnowane drewno i resztki jedzenia. Nieuwzględniane są np. ziemia, kamienie, kości zwierząt, odchody zwierząt, leki, popiół, drewno impregnowane czy płyty wiórowe i płyty MDF.

Na koniec zostają odpady zmieszane, do których należą wszystkie odpady, które nie nadają się do recyklingu – poza odpadami niebezpiecznymi. Jak zatem widać, segregacja śmieci wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a do tego przynosi tak wiele korzyści – zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych.