Implanty – ratunek dla pięknego uśmiechu

Dla wielu z nas wizyty w gabinecie stomatologicznym nie należą do przyjemności. Zdarza się, że przez zaniedbania lub z innych przyczyn tracimy jakiś ząb. Szeroki uśmiech znika z naszej twarzy i tracimy pewność siebie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam systemy implantologiczne. Dobrze założone implanty uzupełniają brakujący ząb i sprawiają, że nasz uśmiech lśni dawnym blaskiem. Obecna technologia pozwala na idealne dopasowanie implantu. Ząb wygląda jak prawdziwy i nie różni się od naszych własnych zębów.

Dla kogo implanty?

Czy każdy pacjent może mieć założone implanty? Zasadniczo jest to metoda dostępna dla każdego, ale jak przy każdej metodzie leczenia istnieją pewne przeciwwskazania. Nie można stosować implantów m. in. u osób chorych na cukrzycę, osteoporozę, u ciężarnych, u osób z nieleczoną próchnicą i chorobami przyzębia, a także u pacjentów z chorobami układu krzepnięcia. Dlatego też przed takim leczeniem przeprowadzany jest z pacjentem szczegółowy wywiad.

Jak wygląda proces leczenia?

W miejsce brakującego zęba wkręcana jest tytanowa śruba, na której zakłada się koronę w kolorze naturalnego uzębienia. Po jakimś czasie śruba zrasta się z kością, a pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Prawidłowy proces leczenia przebiega według określonego schematu. W renomowanych klinikach wygląda on bardzo podobnie. W pierwszej kolejności z pacjentem jest przeprowadzony szczegółowy wywiad implantologiczny. Następnie powinna być ustalona lista niezbędnych badań, które pacjent musi wykonać przed zabiegiem. Na podstawie zebranych informacji i wyników badań implantolog wspólnie z pacjentem decyduje o metodzie leczenia. W dalszej kolejności ustalany jest harmonogram i całkowite koszty założenia implantów. To ważne aby poznać koszt całkowitego leczenia na początku, żeby podczas kolejnych wizyt nie spotkały nas niemiłe niespodzianki. Pacjent powinien być też poinformowany jak ma postępować po wykonanym zabiegu, jakie objawy powinny być niepokojące, a które z nich przy tego typu leczeniu są normalną sprawą.

Implanty – koszt

Leczenie implantologiczne niestety nie jest refundowane przez NFZ, a ponieważ wiąże się z dużymi kosztami warto skrupulatnie wybrać klinikę, do której się udamy. Przebieg procesu leczenia jest pomocny także przy wyborze gabinetu, w którym poddamy się zabiegowi. Szukając miejsca, gdzie przejdziemy leczenie implantologiczne najlepiej spytać jak w danej placówce przebiega proces leczenia, bo jeśli już „w drzwiach” usłyszycie, że możecie mieć założone implanty i nic nie stoi na przeszkodzie, to lepiej poszukać innego miejsca.