Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Intensywny świąd, „serowate” upławy oraz obolałe narządy płciowe – to podstawowe objawy infekcji intymnej kobiet, jaką jest grzybica pochwy. Rozpoczęcie skutecznego leczenia jest możliwe tylko wtedy, gdy odróżni się tę infekcję od zakażenia bakteryjnego.

Rozpoznanie schorzenia

Zapalenie pochwy może być wywołane przez bakterie, grzyby Candida lub pierwotniaki, z tym że zdecydowana większość przypadków dotyczy zakażenia bakterią. Niektóre kobiety decydują się na wizytę w aptece i wykupienie leków na własną rękę, co często skutkuje dobrymi efektami leczenia. Nie zawsze jednak można rozpoznać rodzaj zakażenia, dlatego nie zawsze taka droga okazuje się skuteczna. Jakie objawy wskazują na obecność bakterii w błonie śluzowej narządów płciowych? Przede wszystkim bardzo specyficzny „rybi” zapach upławów. Z kolei w zakażeniu grzybicznym upławy mają mniej intensywny zapach, a ich konsystencja jest „serowata” oraz towarzyszy mu duży świąd. Natomiast ważną różnicą jest ból warg sromowych, co w zakażeniu bakteryjnym raczej nie ma miejsca. Infekcje intymne wywołane grzybami Candida pojawiają się bardzo często nagle, bez wcześniejszych objawów. Jednak mogą też mieć charakter prawie bezobjawowy, co niestety daje małą szansę na podjęcie wczesnego leczenia. Z kolei przy zakażeniach bakteryjnych infekcje intymne mają przebieg znacznie wolniejszy.

Jak leczyć infekcje intymne

Część leków na infekcje grzybiczne bakteryjne jest dostępna bez recepty. Można zaopatrzyć się np. w kremy i żele do stosowania miejscowego. Są to preparaty pomocne przy leczeniu infekcji intymnych – łagodzą podrażnienia, pieczenie i świąd. Oprócz tego zawarte w nich aktywne składniki dobrze nawilżają oraz przyśpieszają proces regeneracji i gojenia.

Globulki dopochwowe są kolejnym środkiem zaradczym na infekcje intymne. To preparat, który stosowany regularnie chroni przed infekcjami, a po zakażeniu pomaga przywrócić prawidłową mikroflorę pochwy. Doskonale nawilża i eliminuje uczucie suchości. Oprócz tego pomaga zwalczyć podrażnienia, świąd i pieczenie wywołane schorzeniem pochwy.

Infekcje intymne należy nie tylko leczyć, ale też im przeciwdziałać. Dlatego też często stosowane są również pianki do codziennej pielęgnacji narządów płciowych. Oprócz uczucia czystości i maksymalnego odświeżenia pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH okolic intymnych, łagodzą podrażnienia i chronią przed ewentualną infekcją. Są to zazwyczaj preparaty bardzo wydajne, bezzapachowe i hipoalergiczne. Warto je stosować szczególnie w sytuacjach większego zagrożenia infekcją, np. po kąpieli w basenie, w czasie menstruacji oraz w przypadku leczenia antybiotykami.