ZAGINIONA AUTOSTRADA…

Jestem ogromną fanką muzyka Davida Bowie oraz reżysera Davida Lyncha, dlatego postanowiłam pokazać Wam efekty mojej pracy nad interpretacją utworu Davida  Bowie pt.  „I’m Deranged”.

Piosenka „I’m Deranged” [tu można posłuchać] pochodzi z filmu Davida Lyncha pt. „Zaginiona Autostrada”. Zaginiona autostrada – noc, mrok, wątłe światło, jakie dają reflektory samochodowe, szalona podróż autostradą i szybko przewijające się linie, to w zasadzie jedyny motyw z teledysku. Z ważnego powodu należy skoncentrować się na kwestii tłumaczenia tytułu piosenki. Tytuł jest trudny do przetłumaczenia na język polski. Słowo „derenged” tłumaczone jest co prawda w słownikach polsko-angielskich jako „obłąkany”, „nienormalny”, „pomylony”, „szalony” – jednak żadne z tych słów nie oddaje pełni znaczenia.

Stąd tytuł najlepiej można tłumaczyć jako „pomylony” w takim sensie, że narratorowi piosenki pomieszały się zmysły – w jego umysł wkradł się wielki chaos. O tym właśnie jest piosenka, o pomieszaniu zmysłów z powodu tajemniczej blondynki i szalonej podróży z nią w bezkresną dal. Właśnie dlatego piosenka ta oraz powiązany z nią film Davida Lyncha, zainspirowały mnie do sesji, w której główną bohaterką jest tajemnicza blondynka spotkana przez nieświadomego mężczyznę w nocy na pustej drodze.

Istota z pozoru słodka, wręcz anielska, cała w bieli, makijażu podkreślającym jej niewinność. Jednak pod tą anielską, białą jak śnieg maską, kryje się osoba niebezpieczna, przebiegła, ale i obłąkana. Dziewczyna, która ucieka nie wiadomo przed czym, ale też taka, która na swojej drodze nie cofnie się przed niczym – uwodzicielskim spojrzeniem, flirtem, uwiedzeniem, zdobyciem serca nieświadomej ofiary, ale również i przed kradzieżą, porwaniem, zabójstwem.

Pozdrawiam, Kasia

wizaż/ stylizacja/ fryzura: Kasia Skoczylas

foto: Dawid Zawadzki

projekt graficzny plakatu: Magdalena Jakubiel z Magii Reklamy

2123 Total Views 2 Views Today

Kasia Skoczylas